Rum lider Anastasiadis'ten Kıbrıs açıklaması

Rum lider Anastasiadis'ten Kıbrıs açıklaması

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, "Kıbrıs'ta, Kıbrıslı Türklerin insan haklarını çiğnemeden Rumların insan haklarına saygılı bir çözüm istediğini" söyledi.

"RUSYA ANKARA'YA ETKİ YAPMALI"

Anastasiadis, çözüm için Rusya'dan Türkiye'ye etki yapmasını isteyeceğini belirterek, "Yardımcı olabilecek her ülkeyle görüşmeye hazırız. Niyetimiz Batı ve NATO ile ilişkilerimizi güçlendirmek. ABD'nin ve İngiltere'nin etkilerini kullanmasını istiyoruz. Bu konuda Rusya'nın Türkiye ile olan iyi ilişkilerini değerlendireceğiz. Rusya'dan Kıbrıs konusunda Ankara'ya etki yapmasını isteyeceğiz." ifadesini kullandı.

"ÇÖZÜM İÇİN MALZEME MEVCUT"

Anastasiadis, Atina'da yayımlanan haftalık bir gazeteye verdiği demecinde Kıbrıs sorununa değinerek, "Çözüm için elimizde malzeme mevcut. Yeter ki, karşı taraf gerekli esnekliği göstersin ve sadece Kıbrıs için değil, tüm bölge için yeni bir dönem için yol açılsın" dedi.

Kıbrıs'ta çözüm için yeni bir başlangıç yapma niyeti bulunduğunu ancak, bu başlangıcın sıfır temelinde olmayacağını ifade eden Anastasiadis, GKRY'nin bu konuda üstlenmiş olduğu yükümlülükleri bulunduğunu ve bunları terk edemeyeceğini kaydetti.

Anastasiadis, Rumların artık Kıbrıs sorununu çözme niyetinde olduğunu ancak, Kıbrıslı Türklerin kendileri için istediklerinden daha azına razı olmayacaklarını belirtti ve şöyle konuştu:

"ADAYI BİRLEŞTİRECEK BİR ÇÖZÜM İSTİYORUZ"

"Çağdışılık ve tavizler olmadan, güvenlik ve özgürlük koşullarında Ada'mızı yeniden birleştirecek bir çözüm istiyoruz. Vatanımın kesin bir şekilde bölünmesini hiçbir zaman kabul etmeyeceğim ve tüm Kıbrıslı vatandaşların insan haklarını güvence altına alacak bir çözüm için mücadele edeceğim"