Euro
9.5547
0.4%
Dolar
7.8775
0.2%
Altın
466.15
0.87%
Borsa
1.322
-0.26%
Bitcoin
151.047
0.83%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C

  Rus barış gücü Karabağ'a gitmeye başladı

  Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki anlaşma kapsamında Rus askerlerinden oluşan barış gücü, Karabağ'da konuşlandırılmak üzere bölgeye gönderildi.
  • AA & Ensonhaber
  • 10.11.2020 - 09:11
  • Güncelleme : 10.11.2020 - 10:59
  Rus barış gücü Karabağ'a gitmeye başladı

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında ateşkesin başladığını duyurdu.

  Putin, "Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00.00'dan (TSİ) itibaren ateşkes başladı. Azerbaycan ve Ermenistan kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacaklar." dedi.

  RUSYA BARIŞ GÜÇLERİNİN KONUŞLANDIRILMASI KARARI

  Buna göre, Dağlık Karabağ'daki temas hattı ve Karabağ'ın Ermenistan ile bağlandığı koridorda Rusya barış güçleri konuşlandırılacak.

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Kelbecer 15 Kasım, Ağdam rayonu 20 Kasım, Laçin ise 1 Aralık'a kadar Azerbaycan'a geri verilecek." diye konuştu.

  Rus barış gücünün Karabağ'a gitmeye başladı ViDEO

  RUS ASKERLERİ KARABAĞ'A GÖNDERİLDİ

  Bölgeye Rus barış güçleri konuşlandırılmasını öngören anlaşma kapsamında Rus ve Türk askerlerden oluşan denetim merkezi de oluşturulacak.

  Rus askerleri, anlaşmanın ardından "Barış Gücü" olarak Karabağ'a gitmeye başladı. Görüntülerde, Rus askerlerinin uçağa bindiği anlar yer aldı.

  1960 ASKER, 90 ZIRHLI VE 380 ARAÇ

  Aliyev, Dağlık Karabağ temas hattı ve Laçin koridorunda Rus barış gücünden hafif silahlı 1960 asker ve 90 zırhlı personel aracı konuşlanacağı bilgisini paylaştı.

  Rusya Savunma Bakanlığı da Azerbaycan ile Ermenistan arasında varılan anlaşma gereği Dağlık Karabağ’a yerleştirilecek Rus barış gücü birliklerinin yola çıktığını duyurdu.

  Ulyanovska Havaalanı'ndan İl-76 model askeri kargo uçaklarıyla 1960 asker, 90 zırhlı ve 380 araçtan oluşan Rus barış gücünün Dağlık Karabağ’a gönderildiği belirtildi.

  Rus barış gücü Karabağ a gitmeye başladı #1

  GÖZLEM NOKTALARI KURULACAK

  Merkez Askeri Bölgesi'nden 15. motorize birliklerin bölgeye sevk edildiği kaydedilen açıklamada, Rus askeri birliklerinin, tarafların anlaşmalara uyumunu izleyeceği, Dağlık Karabağ'daki temas hattı ve Laçin koridoru boyunca gözlem noktaları kurulmasının planlandığı hatırlatıldı.

  3 İL BOŞALTILACAK

  Anlaşmaya göre, Azerbaycan ve Ermenistan kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacak, Ermenistan, işgal altında tuttuğu Laçin, Kelbecer ve Ağdam illerini ay sonuna kadar boşaltacak.

  Rus barış gücü Karabağ a gitmeye başladı #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir