Euro
11.1398
-0.47%
Dolar
9.5849
-0.18%
Altın
556.85
0.59%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
602.200
2.22%
12ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 12 C

  Rus ordusunun Ukrayna'ya girdiği iddiaları yalanlandı

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus ordusunun Ukrayna'ya girdiği yönündeki iddiaların gerçekleri yansıtmadığını söyledi.
  • 21.01.2015 - 15:47
  Rus ordusunun Ukrayna'ya girdiği iddiaları yalanlandı

  Rus ordusunun Ukrayna ya girdiği iddiaları yalanlandı #1

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus ordusunun Ukrayna’ya girdiği yönündeki iddiaların gerçekleri yansıtmadığını, elinde kanıt bulunanların bunu ortaya koyması gerektiğini söyledi.

  KANITLARI ORTAYA KOYUN

  Kiev yönetiminin, Rus ordusunun Ukrayna’ya girdiği ve çatışmalara katıldığı yönündeki iddiasıyla ilgili sorulara cevap veren Lavrov, "Eğer böyle bir iddianız varsa, bundan eminseniz kanıtları ortaya koyun. Ancak kimse kanıt sunmuyor. Donetsk’te Malezya havayollarına ait uçağı Rusya’nın düşürdüğünü iddia eden Kiev ve ABD kanıt ortaya koyamadı. Bu yüzden bizden bir şey talep etmeden önce, bir şeyleri yapmayı sonlandırmalısınız. Lütfen biz bunu yapmışsak bunun kanıtlarını sunar mısınız?" çağrısında bulundu.

  "ANLAŞMALARA AYKIRI"

  NATO ve Avrupa Birliği ülkelerinin Ukrayna’ya yönelik silah sevkiyatının uluslar arası anlaşmalara aykırı olduğunu savunan Lavrov, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir çok kez Ukrayna’da Rus ya da Sovyet yapımı dışında silahların olmadığını söyledi. Ancak, son günlerde NATO ve AB ülkeleri Ukrayna'ya silah sevkiyatına başladı. Biz çatışma alanına silah gönderilmesinin AB ve AGİT anlaşmalarına aykırı olduğuna inanıyoruz." eleştirisi getirdi.

  DERHAL ÇATIŞMALAR SONLANDIRILMALI

  Berlin’de yapılacak Normandiya Formatı (Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa) Dışişleri Bakanları toplantısında derhal çatışmaların sonlandırılması çağrısı yapacaklarını ifade eden Lavrov, Kiev ve Donbas’ın uzlaşacağı her türlü çözüm çalışmalarına katkı sağlamaya hazır olduklarını dile getirdi. 

  Ukrayna genelinde ekonomik ilişkilerin tekrar canlandırılması gerektiğine işaret eden Lavrov, ülkede birlikte yaşama kültürünün geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir