Petrol
94.36
-3.86%
Euro
18.3388
-0.34%
Dolar
17.9628
0.17%
Altın
1.028
-1.09%
Borsa
2871
0.25%
Bitcoin
436.456
-1.56%
24ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 24 C

  Rus tarihçi Oleg Kuznetsov: Sözde Ermeni soykırımı iddiaları kurgu

  Soykırım iddialarının Türkiye'nin NATO'ya üyeliğinin ardından ortaya çıkartıldığına dikkat çeken Kuznetsov, kirli propagandaya ilişkin görüşlerini paylaştı.
  • AA
  • 23.04.2021 - 14:45
  • Güncelleme : 23.04.2021 - 15:27
  Rus tarihçi Oleg Kuznetsov: Sözde Ermeni soykırımı iddiaları kurgu

  Sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili Rus tarihçi Oleg Kuznetsov'dan açıklama geldi.

  Yaklaşık 170 bilimsel çalışmaya imza atan "20. Yüzyılda Uluslararası Ermeni Terörizmi Tarihi" kitabının yazarı Rus tarihçi Kuznetsov, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını değerlendirdi.

  Rus tarihçi Oleg Kuznetsov, 1915 olayları iddialarının kurgu olduğunu belirtti.

  "KURGUDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL"

  Kuznetsov, Ermenilerin, Rus okullarında çok sayıda tez yazdığına, bu tezlerle soykırımın yaşandığını doğrulayamadıklarına dikkati çekerek, "Ermeniler, tarihi ve yasal belgelerle bu propaganda teriminin (soykırım) geçerliliğini doğrulamanın mümkün olmadığını biliyor. Bu yüzden sözde Ermeni soykırımı iddiaları, kurgudan başka bir şey değil." dedi.

  Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın 1996'da Ermeni soykırımı iddialarını kabul ettiğini hatırlatan Kuznetsov, bu kararın o zamanın konjonktürü gereği alındığını savundu.

  Rus tarihçi Oleg Kuznetsov: Sözde Ermeni soykırımı iddiaları kurgu #1

  "OSMANLI'NIN EYLEMLERİNİN SIRA DIŞI OLDUĞUNU SÖYLEMEK FANTEZİ"

  1. Dünya Savaşı'na katılan ülkelerde ordunun güvenliği için çeşitli tedbirlerin alındığını, Rus Çarlığı'nda da Alman ve Yahudilerin sürgün edildiğini belirten Kuznetsov, "Tüm bunlar düşmanın safına geçilmemesi ve ordunun güvenliğinin sağlanması için yapıldı. Bu, askeri siyasetin bir parçasıdır." ifadelerini kullandı.

  Kuznetsov, Ermeni çetelerin bu dönemde Osmanlı'ya karşı faaliyetler sürdürdüğünü hatırlatarak, "Doğal olarak Ermeniler, savaş hattına uzak bölgelere sevk edildi. Ermenilerin birçoğu Kuzey Irak’a ve bugünkü Lübnan bölgesine gönderildi. Bu yüzden Osmanlı'nın 1915'te Ermenilere yönelik eylemlerinin sıra dışı olduğunu söylemek fantezidir." diye konuştu.

  "SOYKIRIM İDDİALARI JEOPOLİTİK OYUN ÜRÜNÜ"

  1915 olaylarının soykırım olarak ileri sürülmesinin jeopolitik oyunun ürünü olduğuna işaret eden Kuznetsov, Türkiye’nin 1952’de NATO üyesi olduğuna dikkati çekti.

  Kuznetsov, Sovyetler Birliği’nin Ermenileri kullanarak NATO’nun güney kanadını ve Türkiye’yi etkilemeye çalıştığını vurgulayarak,"Sovyetler Birliği, küçük milletlerinin milliyetçilik ruhunu kullanarak Orta Asya ve Orta Doğu bölgesini sürekli askeri, siyasi gerilim içinde tuttu ve NATO’nun bu bölgeleri, askeri üs olarak kullanmasını engellemeye çalıştı." dedi.

  Rus tarihçi Oleg Kuznetsov: Sözde Ermeni soykırımı iddiaları kurgu #2
  28 Şubat 1986'daki kazıda Iğdır'ın Oba Köyü'nde Ermeniler tarafından topluca katledilen Türkler'e ait kemikler.

  "PROPAGANDA BAŞLADI"

  Soykırım iddialarının da Türkiye'nin NATO'ya üye olmasından sonra ortaya çıkartıldığını anlatan Kuznetsov, "Ermenistan Komünist Partisi'nin merkez komitesi 1962'de sözde soykırımın 50. yılını anmak için karar aldı. Bu andan itibaren Ermeni soykırımı yapıldığına dair propaganda başladı. Bu, Sovyetler Birliği Yüksek Komitesince onaylanan Ermenistan Sovyet Cumhuriyeti’nin bir ürünüdür." ifadelerini kullandı.

  "ERMENİ TERÖRÜN ARKASINDA HER ZAMAN RUSYA VARDI"

  Kuznetsov, terörizmin, Ermeni milliyetçiliğinin ideolojisi olduğuna işaret ederek "Ermenistan devletinin özünde terörizm vardır. Ermeniler, terörü devlet siyasetine taşıdı. Ermenilerin ülkesindeki siyasi partiler arasında görüş farklılığını çözmek için terörden başka bir aracı yoktu." diye konuştu.

  Ermeni ihtilalci "Taşnak" Partisi’nin 1890’da Tiflis'te kurulduğunu hatırlatan Kuznetsov, "Ermeni terör arkasında her zaman Rusya vardı." ifadesini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir