Euro
10.3302
0.11%
Dolar
8.8167
-0.01%
Altın
496.41
0.04%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
378.630
-3.39%
16ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 16 C
  Rusya Suriye'ye askeri yardım için hava koridoru arıyor

  Rusya Suriye'ye askeri yardım için hava koridoru arıyor

  Rusya, Suriye'ye yaptığı askeri yardımlarda, Balkanlar ve Türkiye hava koridorlarında yaşadığı sorunlar nedeniyle Irak güzergahına yöneldi.
  • AA
  • 11.09.2015 - 01:55

  Rusya Suriye ye askeri yardım için hava koridoru arıyor #1

  Suriye'de 2011'de rejimin muhaliflere yönelik baskılarını artırması ve silahlı şiddete başvurmasının ardından başlayan iç savaşta, Rusya rejime uzun yıllardır sağladığı silah yardımını sürdürüyor.

  Askeri desteğinin uluslararası hukuka uygunluğunu savunan Rusya'nın Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov ve Bakanlık Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye'ye uzun zamandır silah ve askeri teçhizat sevkıyatında bulunduklarını belirtmiş, gönderilen askeri ekipmanla ilgili eğitimi sağlamak için bu ülkede Rus askeri uzmanların bulunduğunu teyit etmişti.

  BOĞAZ'DAN TARTUS'A ULAŞTIRABİLİYOR

  Rusya'nın Suriye'ye yardımları hava ve deniz yoluyla ulaşıyor. Zira Rusya, Karadeniz çıkışıyla Boğaz'dan geçerek gönderdiği askeri ve ticari gemilerle Suriye'nin Tartus limanındaki üssünden Şam'a silah ve insani yardımlarını teslim edebiliyor.

  HAVADA SADECE IRAK SEÇENEĞİ KALDI

  Diğer yandan Rus askeri ve kargo uçaklarının erişimi için üç ana güzergah bulunuyor. En elverişli yol Türk hava sahası olarak öne çıkarken, Balkanlardaki Karadeniz-Bulgaristan-Yunanistan-Akdeniz seçeceği ve doğuda Hazar Denizi-İran-Irak alternatifi mevcut.

  Rusya Suriye ye askeri yardım için hava koridoru arıyor #2

  Türkiye'nin, İran ve Rusya gibi ülkelerin Suriye rejimine askeri yardımlarına karşı çıktığı biliniyor. 11 Ekim 2012'de Moskova-Şam seferini yapan Suriye Havayolları'na ait bir yolcu uçağı, askeri kargo taşıdığı şüphesiyle Türk savaş jetlerinin eşliğinde Esenboğa Havalimanı'na indirilmiş ve aranmıştı.

  Karadeniz-Balkanlar-Akdeniz güzergahında ise son günlerde Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelen haberler, Rusya'nın bu güzergahta da engellerle karşılaşacağına işaret ediyor.

  Türkiye'nin ardından Karadeniz-Balkanlar güzergahındaki sorunların da artması Rusya'nın doğuya yönelmesine neden oluyor.

  Rusya için Suriye'ye bağlanacak alternatif hava koridorunun, Hazar-İran'dan sonra Irak ile devam etmesi gerekiyor. Halihazırda İran, geçişe izin vermiş durumda.

  ABD'DEN IRAK'A UÇAKLARI GEÇİRME ÇAĞRISI

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın Suriye’ye askeri yardımını oluşturmak için Irak’ın hava sahasına yöneldiği haberlerine ilişkin, Irak’ın egemen bir ülke olarak hava sahasından kendisinin sorumlu olduğunu söyledi.

  Kirby, ancak bölgedeki dost ve ortaklarına Rusya’nın niyetlerini sorgulamaları tavsiyesinde bulunduklarını dile getirdi.

  Irak tarafından ise konuya ilişkin henüz bir açıklama yapıldı.

  Rus gemileri Boğaz'dan Esad'a silah taşıdı

  Rusya Suriye ye askeri yardım için hava koridoru arıyor #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir