Euro
9.9222
-0.01%
Dolar
8.3546
0.08%
Altın
486.2
-0.11%
Borsa
1.4
0.48%
Bitcoin
328.042
-2.10%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C

  Rusya ve Çin, ABD'nin füze denemesini BMGK'ye taşıdı

  2 ülke Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilen ABD'yi, silah yarışı içine girmekle suçladı.
  • AA
  • 23.08.2019 - 06:54
  Rusya ve Çin, ABD'nin füze denemesini BMGK'ye taşıdı

  Rusya ve Çin, ABD nin füze denemesini BMGK ye taşıdı #1

  BMGK, Rusya ve Çin'in talebi üzerine ABD'nin yasaklı füze testini görüşmek üzere toplandı.

  Rusya'nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanskiy, ABD'nin INF Anlaşması'ndan çekilmesini eleştirerek, ''ABD silah yarışına hazır.'' değerlendirmesinde bulundu.

  "ABD'NİN İKİ YÜZLÜLÜĞÜNÜ İFŞA EDİYORUZ"

  BMGK'yi ABD'nin ''ikiyüzlülüğünü ifşa etmek'' için toplamadıklarını belirten Polyanskiy, stratejik istikrar ve güvenliği sağlamak için ABD ile her türlü ciddi diyaloga hazır olduklarını belirtti.

  Çin'in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun ise konuşmasında, ''Çin'in de dahil olduğu yeni bir anlaşmayı görüşmek istediklerini' söyleyen ABD Başkanı Donald Trump'a yanıt verdi ve ABD'nin Çin'i bahane ederek anlaşmadan çekilmesinin ''kabul edilemez'' olduğunu söyledi.

  ABD'nin Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Cohen de Rusya'yı 10 yıldan uzun süredir INF'yi ihlal etmekle suçladı ve ABD'nin 6 yıl boyunca Rusya'yı anlaşmaya uyması konusunda ikna girişimlerinin ardından INF Anlaşması'ndan çekilme kararı aldığını söyledi.

  Anlaşmayı ihlal eden Rusya'nın Avrupa'yı vurabilecek ''9M729'' füze sistemi geliştirdiğini ifade eden Cohen, ''Rusya ve Çin silahlarını geliştirmeye devam ederken ABD'nin itidal göstermesini bekliyor.'' dedi.

  Cohen, INF Anlaşması'na dahil olması gereken Çin'in ise yasaklı kapsama girecek yaklaşık 2 bin füzesinin olduğunu iddia etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir