Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
359.719
-0.11%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  Rusya'dan Ermenistan'a itidal çağrısı

  Moskova, Ermenistan ordusunun Başbakan Paşinyan'ı istifaya çağırmasının ardından açıklama yaptı.
  • AA & Ensonhaber
  • 25.02.2021 - 12:36
  • Güncelleme : 25.02.2021 - 13:18
  Rusya'dan Ermenistan'a itidal çağrısı

  Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst düzey komutanlar, Başbakan Nikol Paşinyan’ı bildiriyle istifaya çağırdı.

  Yaşananlar karşısında Paşinyan, ordu komutanlarının kendisine yönelik istifa çağrılarını "darbe girişimi" olarak tanımladı.

  İstifa etmeyeceğini belirten 45 yaşındaki Ermeni başbakan, destekçilerini başkent Erivan'ın merkezinde toplanmaya çağırdı.

  "ERMENİSTAN'IN İÇ MESELESİ"

  Ermenistan'da yaşananlarla ilgili Rusya'dan ilk açıklama geldi.

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ermenistan'daki gelişmeleri endişeyle takip ettiklerini belirterek, "Yaşananlar Ermenistan'ın iç işleridir. Tüm tarafları itidale çağırıyoruz." dedi.

  Paşinyan'a istifa çağrısının ardından, Rusya ile Ermenistan arasında üst düzey temasların gerçekleştirilmediğini belirten Peskov, "Gerekmesi halinde bu tür bir görüşme hızlıca ayarlanabilir." dedi.

  Rusya dan Ermenistan a itidal çağrısı #1

  "DURUMUN ANAYASAL ÇERÇEVEDE KALACAĞINA İNANIYORUZ"

  Gelişmeleri yakından izlediklerini anlatan Peskov, "Ermenistan'daki gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz ancak yaşananlar Ermenistan'ın iç işleridir. Tüm tarafları itidale çağırıyoruz. Durumun, anayasal çerçevede kalacağına inanıyoruz." açıklamasında bulundu.

  Paşinyan'ın dün Rus yapımı İskender füzelerine yönelik dile getirdiği eleştirileri de değerlendiren Peskov, "Rus askeri teknolojisi, etkinliğini sayısız defa kanıtlamıştır." ifadesini kullandı.

  Rusya dan Ermenistan a itidal çağrısı #2

  GENELKURMAY BAŞKANI GASPARYAN GÖREVDEN ALINDI

  Paşinyan, Ermenistan ordusunun, kendisine yönelik istifa çağrısının ardından Facebook üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayında konuştu.

  Konuşmasında, destekçilerini sokağa çağıran Paşinyan, "Devrimi savunmamız gerekiyor. Çok zor bir durumdayız. Genelkurmay Başkanı'nı görevden alma kararı aldım. Şimdi en önemli görev, sivillerin ve halkın iktidarını korumaktır." dedi.

  Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da yaşadığı mağlubiyete ilişkin sorumluluğu üzerine aldığını anlatan Paşinyan, "Halkın bazı üst düzey ordu yetkililerine yönelik de bazı soruları var ve bu sorulardan kaçılamaz." ifadesini kullandı.


  Görüş Bildir