Euro
10.1529
-0.08%
Dolar
8.657
-0.09%
Altın
493.6
0.41%
Borsa
1.387
-0.33%
Bitcoin
371.248
-3.71%
21ºC
İstanbul
Bulutlu 21 C

  Salihi: Referandum ayrımcılığa neden olur

  Irak Türkmen Cephesi Partisi Genel Başkanı Erşat Salihi, Barzani'nin planladığı referandumun komşu ülkeleri de tehdit ettiğini söyledi.
  • 24.09.2017 - 00:22
  Salihi: Referandum ayrımcılığa neden olur

  dwq

  Bölgede savaş olmasını istemediklerini dile getiren Irak Türkmen Cephesi Partisi Genel Başkanı Erşat Salihi, "Bu bölge petrol bölgesidir hemen patlar" şeklinde konuştu.

  "REFERANDUM KOMŞU ÜLKELERİ DE TEHDİT EDİYOR"

  Sputnik'e konuşan Irak Türkmen Cephesi Partisi Genel Başkanı Erşat Salihi, "Irak'ta Türkmen bölgeleri üzerinde büyük oyunlar oynanıyor. Önceden beri bu gerçekleşiyor. Kerkük ve diğer karışık bölgelerde bu gerçekleşiyor. Referandum bizim milli çıkarımızdır. Kesinlikle referandumu kabul etmiyoruz. Referandum Irak'ın toprak bütünlüğünü tehdit eder. Devlet güvenliğini tehdit eder. Ayrıca komşu ülkeleri tehdit eden bir meseledir. Buna saygı göstermemiz lazım. Birisi bir ev yaptığı zaman komşusunu sorar. Referandum komşu ülkeleri de tehdit ettiğinden dolayı biz referandumu boykot ediyoruz." şeklinde konuştu.

  Salihi: Referandum ayrımcılığa neden olur #2

  Türkmen bölgelere sandıkların getirilmemesini istediklerini vurgulayan Salihi, "Kürt yetkililere dedik ki Türkmen bölgelere sandıkları getirmeyin. Şu ana kadar Türkmen bölgelere sandıklar gelmemiştir. Kuzey Irak Yönetimi ve görevden alınan Kerkük valisi şimdi referandum konusunda bir çözüm arayışı noktasındalar. Çünkü biliyorlarki bir yanlışın içerisine girmişler. Bağdat'a bir heyet gönderdiler. Referandum heyeti Bağdat'a diyor bize garanti verirseniz referandumu iptal ederiz ancak Bağdat ise diyor biz şartlı heyetleri kabul etmiyoruz. Bağdat, şartlı talepleri kabul etmiyor. Bağdat Kürt yönetimine diyor siz önce referandumu iptal edin biz ondan sonra konuşuruz" ifadesini kullandı.

  Salihi: Referandum ayrımcılığa neden olur #3

  "SAVAŞ BÖLGESİ OLSUN İSTEMİYORUZ"

  Türkiye, askeri operasyon yapacak mı sorusuna ise Salihi, şöyle cevapladı:
  "Biz bölgemizin savaş bölgesi olmasını istemeyiz. Can güvenliği durumu olursa biz önce bunu Irak hükümetinden isteriz. Irak hükümeti bizim can güveliğimizi alamazsa farklı çözümlerimiz var. Önümüzde seçenekler var. Biz diyoruz bölgeyi kaosa sürüklemesinler. Bu bölge petrol bölgesidir hemen patlar. Bizim Irak hükümetinden beklentimiz vardır. Irakın toprak bütünlüğü korunmalıdır. Biz 15 yıldır bunun mücadelesini veriyoruz. Biz Kerbala'yı Necef'i savunduk. Ama artık zamanı gelince Irak Hükümeti de bizi savunmalı."

  Referandumun Anayasaya aykırı olduğunu savunan Salihi, şöyle devam etti:
  "Bu referandumu ne Irak parlamentosu kabul eder ne de Anayasası. Federal mahkeme ve siyasi partiler kabul etmiyor. Komşu ülkeler ve uluslararası taraflar da kabul etmiyor. Kürt yönetimine nasihat ettik referandum konusunda. Onlara dedik ki bu referandumu gerçekleştirmeyin. Gergin hava yaratmayın. İnşallah nasihatımızı dinlerler. Ve bölgeyi kaosa sürüklemezler. Asla ve asla hiçbir Türkmen referanduma oy kullanmaya gitmez. Kürtler gitmiyor ki, biz nasıl gidelim. KYB, GORAN, İslam cemiyeti oy kullanmayacaklarını açıkladılar. Şu an görünen o ki referandum yapılacaktır. Ama bazı Kürt partileri referandumu boykot ediyor. Bu durumda belki referandumu Kerkük ve diğer karışık bölgelerde yapmazlar. Referandum şayet yapılırsa biz Irak Hükümeti ile, komşu ülkelerle ABD ile ve siyasi partilerle görüşüp bir yol haritası çizeriz. İtiraz hakkımızı kullanırız. Uluslararası arenada da girişimler yaparız."

  Salihi: Referandum ayrımcılığa neden olur #4

  "REFERANDUM AYRIMCILIĞA NEDEN OLUR"

  Referandumun olması halinde bölge ekonomisinin zarar göreceğini iddia eden Salihi, " Ekonomik hayatı etkiler. Zaten Kürt bölgesinde memurlar aylardır maaş almıyorlar. Sosyal hayatı da etkiler. Ekonomik hayatın kötü olmasına neden olur. Halkı da etkileyen bir mesele olur. Ancak ekonomik olarak bizi etkilemez çünkü merkezi hükümetten maaşlarımız yatıyor. Referandum Kürt, Türkmen ve Araplar arasında ayrımcılığa neden olur. Birlikteliği etkiler. " diye konuştu.

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir