Saraybosna Erdoğan'ın afişleriyle donatıldı

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'nın kurucusu İsabey İshakoviç adına her yıl verilen ödülün bu yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a takdim edileceği, bilboardlara asılan büyük afişlerle duyuruldu.

Saraybosna Erdoğan'ın afişleriyle donatıldı

ÖDÜL AFİŞLERLE DUYURULDU

Başkent Saraybosna'nın kuruluşunun 550. yıldönümü dolayısıyla verilecek ödülün bu yılki sahibinin Başbakan Erdoğan olduğuna ilişkin büyük afişler asıldı. Saraybosna'nın merkezi Marindvor semtindeki bilboarlara asılan afişte, ödül törenin tarih ve saati ile Başbakan Erdoğan'ın büyük bir fotoğrafına yer verildi. Böylece, şehrin kuruluşunun 550. yıl dönümünde yapılacak büyük ödül töreninin anonsu yapıldı.

Saraybosna Erdoğan'ın afişleriyle donatıldı

SARAYBOSNA'DA TAKDİM EDİLECEK

Bosna'daki çok kültürlülük, barış ve istikrara yaptıkları katkılar dolayısıyla 6 yıldır verilen "İsabey İshakoviç Ödülü", Başbakan Erdoğan'a Saraybosna'da takdim edilecek.

Ödül Komitesi Başkanı Amel Sulyoviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsabey'in Saraybosna'ya gelmesi ve ilk yapıyı inşa etmesinin 550. yıl dönümü münasebetiyle 2012 yılını "İsabey İshakoviç Yılı" ilan ettiklerini ve bu yılki ödülü şehrin kuruluş yıldönümünde "çok önceden gönüllerini fetheden" Erdoğan'a vermeyi kararlaştırdıklarını söylemişti.

Saraybosna Erdoğan'ın afişleriyle donatıldı

DİĞER ÖDÜL ALACAKLAR

Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra, spor ve sanat alanlarında ödül alacak isimler arasında, Boşnak kökenli kökenli Almanyalı boksör Adnan Çatiç ve Saraybosnalı müzisyen Goran Bregoviç de bulunuyor.

Organizatörler tarafından yapılan açıklamada, Çatiç ve Bregoviç'e ödüllerinin 4 Eylül'de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ise 15 Eylül'de verileceği belirtildi.

İSABEY İSHAKOVİÇ KİMDİR

Türkiye'de İshakoğlu İsa Bey olarak bilinen Osmanlı'nın Bosna Beylerbeyliği'ndeki ilk valisi İsabey İshakoviç, başkent Saraybosna'nın kurucusu olarak tarihe geçti. İsabey İshakoviç, Saraybosna'nın yanı sıra şu anda Makedonya'nın başkenti Üsküp ve Sırbistan'ın Sancak bölgesinin en büyük kenti Yeni Pazar'ın (Novi Pazar) da kurucusu olarak biliniyor.

İsabey İshakoviç, Saraybosna'nın merkezindeki cami, kapalı çarşı ve sonradan şehre ismini verecek olan bir saray da inşa etti. Saraybosna'ya 1462 yılında bir han yaptıran İsabey İshakoviç, bu mekana "burası iyi insanlar mekanıdır" yazısını yazdırmış, hana gelen Müslüman ve gayri müslimlere sıcak yemek ve 3 gün konaklama imkanı sağlanması için talimat vermişti.

Vefatından sonra nereye defnedildiği kesin olarak bilinmeyen İsabey İshakoviç'in mezarının, Saraybosna'nın tarihi Careva Camisi'nin (Sultan Camisi) bahçesinde yer alan ve mezar taşında yazı bulunmayan mezarlardan birine defnedildiği düşünülüyor.