Euro
10.4019
-0.04%
Dolar
8.7046
-0.05%
Altın
496.49
-0.11%
Borsa
1.411
0.6%
Bitcoin
298.545
3.78%
21ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 21 C

  Saraybosna'da Filistin'e destek mitingi

  Saraybosna'da Müslümanlar, Trump'ın Kudüs kararını protesto ederek "Kudüs İslam'ın Başkentidir" eylemi gerçekleştirdi.
  • AA
  • 17.12.2017 - 17:58
  Saraybosna'da Filistin'e destek mitingi

  "Avrupa'nın Kudüsü" şeklinde nitelendirilen Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması kararına tepki için miting yapıldı.

  Saraybosna da Filistin e destek mitingi #1REUTERS/Akhtar Soomro

  TRUMP'A TEPKİ SELİ

  Ülkede faaliyet gösteren Bosna Hersek-Filistin Dostluğu Derneği, Bosna Hersek'teki Filistinliler Birliği, Bosna Hersek Mısır Birliği, AKOS Derneği ve Genç Müslümanlar Derneği tarafından başkentteki tarihi Başçarşı Meydanı'nda düzenlenen mitinge katılan yüzlerce kişi, ellerinde Filistin bayrakları taşıyarak Trump'ın Kudüs kararına tepki gösterdi.

  Göstericiler, "Dur Trump", "Ellerini Kudüs'ün üzerinden çek" ve "Kudüs, Filistin'in başkentidir" yazılı dövizler ile Trump'ın elini kanlı gösteren görseller taşıdı.

  AVRUPA'NIN KUDÜS'Ü SARAYBOSNA

  Bosna Hersek'teki Filistinliler Birliği Başkanı ve Filistin'in eski Saraybosna Büyükelçisi Majed Maarouf, burada yaptığı açıklamada, "Avrupa'nın Kudüsü" Saraybosna'dan Filistinlilerin yalnız olmadıkları mesajını gönderdiklerini belirterek, "Dünyada barış ve adaleti savunan insanlarla bir araya geldik. Trump, başkaları adına karar alıp Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan edemez." dedi.

  Kudüs'ün, uluslararası bir şehir ve Filistin'in başkenti olduğuna işaret eden Maarouf, "Kudüs, tüm dinlere kapılarını açan bir şehir. Filistinliler vatanlarını unutmaz. Avrupa Birliği'ne (AB) Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanımaları çağrısında bulunuyorum." diye konuştu.

  İİT KARARINA DESTEK

  Bosna Hersek-Filistin Dostluğu Derneği Başkanı Avdo Hebib de Trump'ın tek taraflı karar aldığını vurgulayarak, "Filistin halkının özgürlüğü için verilen mücadelenin yanındayız. Kudüs, tüm dinlerin merkezidir ve Filistin halkına aittir. İstanbul Deklarasyonu'nda belirtilen Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti ilan edilmesi maddesini destekliyoruz." ifadelerini kullandı.  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir