Sarkozy'nin günlük gıda harcaması 12 bin euro

Sarkozy'nin günlük gıda harcaması 12 bin euro

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yolsuzluk skandalları ile boğuşurken üstüne bir de 'devlet bütçesini lüks sevdası ile kuruttuğu' iddiaları ortaya atıldı.

GÜNLÜK HARCAMASI 12 BİR EURO

Sosyalist milletvekili Rene Dosiere, 'Devletin Paraso' adlı kitabında Sarkozy'nin günlük yeme-içme harcamalarının 12 bin euroyu bulduğunu, lüks davetler ve seyahatler düzenlediğini yazdı. Dosiere'e göre, işadamları, tarihçiler ve televizyon yorumcularını sık sık öğle yemeğine davet eden Sarkozy, şişesi 190 euroluk şarapları sofrasından eksik etmiyor.

Elysee Sarayı için alınan bir fırın ve elektrik düzeninin ise 1 milyon euroya mal olduğu, gazetelere de günlük 1200 euro harcandığı belirtiliyor.

'Air Sarko One' Hizmetinde

Tren kullanmayı tercih etmeyen Fransız lider için 121 araba hazır bekletilirken 208'de sipariş ettiği 258 milyon euroluk Airbus A330 uçağı da her daim hizmetinde.

YURTDIŞI SEYAHATLERİ EL YAKIYOR

Sarkozy'nin deyimiyle 'Air Sarko One' uçağı ile yaptığı yurtdışı seyahatlerine 300 kişilik heyet katılıyor. Sarkozy'nin 2009'da Ain bölgesine yaptığı 2 saatlik gezinin dakikası devlete tam 840 euroya mal olmuş. Saint-Quentin'e gazisi 420 bin, eşi Carla Bruni ile Lascaux ziyareti de 131 bin euro tutmuş.

Kitaba göre Elysee geçen yıl 114 Milyon euro harcadı. Bunun 69 milyonu personel, 19 milyonu seyahat ve 240 bini de çiçeklere ayrıldı.