Serwer: ABD bağımsız devleti kabul edebilir

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Washington Ofisi tarafından düzenlenen panele katılan Johns Hopkins Üniversitesi Öğretim Üyesi Daniel Serwer, ABD'nin aslında bağımsız Kürt devletine karşı olmadığını ancak bunun için masaya oturulması gerektiğini savundu.

Aynı panelde konuşan SETA DC Direktörü Kadir Üstün de aynı doğrultuda görüş belirterek "ABD'nin prensipte bağımsız bir Kürdistan fikrine karşı çıktığını söylemek zor ama ani bir bağımsızlık ilanına karşı çıkacaktır." şeklinde konuştu.

Serwer: ABD bağımsız devleti kabul edebilir

Washington'da gerçekleştirilen "IKBY'nin Bağımsızlık Referandumu" başlıklı panele SETA DC Direktörü Kadir Üstün, Ulusal Savunma Üniversitesi Öğretim Üyesi Denise Natali, Johns Hopkins Üniversitesi Öğretim Üyesi Daniel Serwer ve SETA DC araştırmacısı Lesley Dudden konuşmacı olarak katıldı. Panelin moderatörlüğünü ise SETA DC Araştırma Direktörü Kılıç Buğra Kanat üstlendi.

"TRUMP ÇOK FAZLA KAFA YORMUYOR"

SETA DC Direktörü Kadir Üstün, ABD için bölgede terör örgütü DEAŞ ile mücadelenin ana mesele olduğunu, birçok planlamanın buna göre yapıldığını söyledi.

"ABD, IKBY'deki referanduma karşı olduğunu birçok kez dile getirdi ancak içeride çok fazla meşgul olan Trump yönetiminin IKBY'deki referanduma çok fazla kafa yorduğuna emin değiliz." diyen Üstün, ABD'nin hem Bağdat hem de IKBY ile sıkı ilişkileri olduğunu ve bunların bir anda kopmayacağını dile getirdi.

Serwer: ABD bağımsız devleti kabul edebilir

Üstün, şu değerlendirmeyi yaptı:

"ABD'nin prensipte bağımsız bir Kürdistan fikrine karşı çıktığını söylemek zor ancak şu anda ABD, DEAŞ ile mücadeleye zarar vereceği gerekçesiyle aslında referandumun zamanlamasına karşı çıktı. Referandum yapmakla bağımsızlık ilan etmek arasında fark var. Bence Barzani bu referandumla içeride kendi pozisyonunu güçlendirmiş oldu, yoksa o da bugünden yarına hemen bağımsızlık ilan edemeyeceğini biliyor. ABD de ani bir bağımsızlık ilanına karşı çıkacaktır."

"HEMEN BAĞIMSIZLIK İSTENİRSE KARŞI ÇIKAN ÇOK OLUR"

Üstün ayrıca, IKBY'nin acele edip bu gayrimeşru referandumu hemen bir bağımsızlığa dönüştürmek istemesi durumunda sadece ABD ve Türkiye'yi değil, diğer bölgesel güçleri de karşısında bulacağına dikkati çekti.

Serwer: ABD bağımsız devleti kabul edebilir

Özellikle Kerkük konusunun Türkiye için hayati önemi haiz olduğuna da değinen Üstün, "Eğer oradaki Türkmenlerle ilgili ciddi bir tehdit ortaya çıkarsa Türkiye ona göre adım atmak durumunda olacaktır." ifadesini kullandı.

Son olarak Üstün, Türkiye'nin izleyeceği yolun Barzani yönetimini zayıflatma amacını güdeceğini, bununla birlikte bölgede insani bir krize neden olacak adımlar atmayacağını vurguladı.

"ABD İLE MÜZAKERE YAPIP BAĞIMSIZ DEVLET OLABİLİRLER"

Johns Hopkins Üniversitesi Öğretim Üyesi Daniel Serwer, Erbil'in başta Bağdat olmak üzere ilgili aktörlerle birçok alanda müzakere etmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bağımsızlık ilan etmekle bağımsız olmak başka şeyler." yorumunu yaptı.

ABD'nin söz konusu gayrimeşru referanduma "ilkesel" değil "zamanlamadan" dolayı karşı çıktığını belirten Serwer konuşmasında, "IKBY ancak Bağdat, bölgesel güçler ve ABD ile yapacağı ciddi müzakereler sonucunda gerçekten bağımsız bir devlet olabilir ama bunlar çok zor olacak. Bağdat ve Türkiye bunu reddedecektir." sözlerine yer verdi.

Serwer, ABD'nin bölgedeki ulusal çıkarlarına bakacağını, dolayısıyla bundan sonra da Erbil ile Bağdat arasında bir ara bulucu görevi üstlenmeye çalışacağını savundu.