Euro
9.6621
-0.36%
Dolar
8.0699
-0.44%
Altın
452.83
-0.46%
Borsa
1.399
1.49%
Bitcoin
519.221
1.86%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 15 C

  Sırp liderden Türkiye'ye sert suçlama

  Sırbistan Devlet Başkanı Tomislav Nikoliç: "Ankara, NATO ile Rusya arasında savaş çıkarmayı denedi"
  • Ajanslar
  • 30.12.2015 - 09:04
  Sırp liderden Türkiye'ye sert suçlama

  Sırp liderden Türkiye ye sert suçlama #1

  Sırbistan Devlet Başkanı Tomislav Nikoliç, Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürerek NATO’daki müttefikleriyle Rusya arasında savaş çıkarmayı denediğini ileri sürdü. RIA Novosti Ajansına konuşan Nikoliç, "Amaç, iki büyük gücü geniş bir askeri çatışmanın içine sürüklemekti" dedi.

  Sırp lider, Suriye’de yaşanan iç savaşı da bir "fikir çatışması" olarak niteleyerek, "Bu ne Irak’ta ne de Libya’da olmuştu. Bu nedenle Suriye’de bir ilk yaşanıyor" diye konuştu.

  "FİLLER KAVGA EDERKEN OLAN ÇİMENLERE OLUR"

  Nikoliç, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in "Avrupa’nın egemenliğinin bir bölümünü NATO ve ABD’ye devrettiği" yönündeki açıklamasıyla ilgili soruya karşılık, "Putin’in uluslararası konularda fikirlerini paylaşması daha kolay. Zira o büyük bir ülkeyi temsil ediyor. Biz ise küçük bir ülkeyi temsil ediyoruz ve böyle muhakemelere hakkımız yok. Süper güçlerin birbiriyle çatışması, en çok küçük devletlere zarar verir. Bunu anlatan iyi bir benzetme var: Filler kavga ettiğinde olan çimlere olur" diye cevap verdi.

  Sırp liderden Türkiye ye sert suçlama #2

  TOMİSLAV NİKOLİÇ VE DAVUTOĞLU GÖRÜŞMÜŞTÜ

  Başbakan Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyet Sırbistan’daki temaslarının ikinci gününde Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ve beraberindeki heyetle bir araya gelmişti.

  Görüşmede Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay da hazır bulunmuştu.

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir