Euro
15.0880
-0.94%
Dolar
13.5244
-0.92%
Altın
777.0120
-1.41%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
507.173
1.20%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  Sırp ve Arnavut başbakanlar arasında Kosova gerilimi

  Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, temaslarda bulunmak üzere geldiği Belgrad’da Sırbistan Başbakanı’na, kosova'nın bağımsızlığını tanımaları gerektiğini söyleyince gerginlik yaşandı.
  • 11.11.2014 - 02:18
  Sırp ve Arnavut başbakanlar arasında Kosova gerilimi

  Sırp ve Arnavut başbakanlar arasında Kosova gerilimi #1

  Sırbistan’ın başbakanlık binasında Başbakan Aleksandar Vucic ile bir araya gelen Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından katıldığı basın toplantısında Sırbistan’dan Kosova’nın bağımsızlığını tanımasını talep etti. Rama’nın “Kosova’nın bağımsız olduğu gerçeği kabul edilmeli” açıklamasının üzerine basın toplantısında gerginlik yaşandı.

  Sırp ve Arnavut başbakanlar arasında Kosova gerilimi

  SIRP BAŞBAKAN, ELİNİ UZATMADAN TOPLANTIYI BİTİRDİ

  Arnavutluk Başbakanı Rama’nın açıklamasını provokasyon olarak nitelendiren Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic ise, Sırbistan’ın Kosova’yı hiç bir zaman tanımayacağını belirterek "Arnavutluk Başbakanı Rama’nın açıklamalarındaki provokasyon nedeniyle şaşkınım. Hiç kimsenin Belgrad’da, Sırbistan’ı küçük düşürmesine izin vermem. Bu benim işim. Kosova ve Metohiya, Sırbistan Anayasası’na göre, Sırbistan’ın bir parçasıdır ve Arnavutluk’la hiçbir ilgisi olmamıştır, olmayacaktı” açıklamalarını yaptı.

  Vucic daha sonra Rama’ya elini uzatmadan basın toplantısını terk etti.

  Sırbistan’ı 68 yıl önce 1946 yılında Arnavutluk Komünist lideri Enver Hoxha ziyaret etmişti.


  Görüş Bildir