Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
564.400
1.25%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Siyasi kriz yaşanan Venezuela elektriğe kavuştu

  Venezuela İletişim Bakanı Jorge Rodriguez, günlerdir devam eden kesintilerin sona erdiğini, elektrik hizmetinin yüzde 100'ünün yeniden etkinleştirildiğini açıkladı.
  • İHA
  • 14.03.2019 - 10:00
  Siyasi kriz yaşanan Venezuela elektriğe kavuştu

  ABD Başkanı Donald Trump'ın muhalefet lideri Juan Guaido'yu, Venezuela devlet başkanı Maduro'nun yerine 'geçici devlet başkanı' olarak tanımasının ardından ülkede, siyasi kriz büyüdükçe büyüdü ve ülke adeta çıkmaza sürüklendi.

  ABD'NİN DESTEKLEDİĞİ GUAİDO HENÜZ İSTEDİĞİNİ ALAMADI

  Bu olayın hemen ardından Maduro, Guaido'ya görevini kaptırmamak için askeri tatbikatlar gerçekleştirse de Guaido, Maduro'yu devirmek için halkı sokaklara davet etti. Ancak henüz başarılı olamadı.

  Siyasi kriz yaşanan Venezuela elektriğe kavuştu #1

  VENEZUELA'DA KRİZ

  Maduro'nun görevinden ayrılmasını sağlamak isteyenler ise ülkeyi çıkmaza sürüklemekten geri durmuyor. Bu nedenle ülkede sürekli bir kriz yaşanıyor. Bu kez de Venezuela, bir haftayı aşkın bir süredir ise elektrik kesintileriyle mücadele içinde.

  YİYECEK VE SU SIKINTISI ÇEKİLİYOR

  Elektrik kesintisi nedeniyle ülkede yağmalamalar ve hırsızlık olayları yaşandı. Hatta halk, Venezuela'da yiyecek ve su bulmada o kadar zorlandı ki, atık sularının aktığı Guaire Nehri'ne giderek buradan evlerine su takviyesi yaptı.

  Siyasi kriz yaşanan Venezuela elektriğe kavuştu #2

  MADURO YAŞANANLARDAN ABD'Yİ SORUMLU TUTTU

  Maduro, ülkesinde yaşanan elektrik kesintisinin ABD'nin, siber saldırısı nedeniyle meydana geldiğini açıklamış ve ellerinde bazı kanıtları olduğunu dile getirmişti.

  Siyasi kriz yaşanan Venezuela elektriğe kavuştu #3

  Maduro: Sorumlusu ABD İZLE

  ELEKTRİK HİZMETLERİ RESTORE EDİLDİ

  Venezuela İletişim Bakanı Jorge Rodriguez'in bugün yaptığı açıklamada, neredeyse 7 gündür süren yoğun kesintilerin ardından elektrik hizmetlerinin restore edildiğini söyledi.

  ELEKTRİK HİZMETİ ARTIK VERİLİYOR

  Ülkede elektrik hizmetinin yüzde 100’e yakın oranda sağlandığını ifade eden Rodriguez, 'yerel sabotaj’ sebebiyle bazı bölgelerde arızaların ve kesintilerin olduğunu belirtti.

  Siyasi kriz yaşanan Venezuela elektriğe kavuştu #4

  OKULLAR 24 SAAT DAHA KAPALI KALACAK

  Rodriguez, iş yerlerinin bugünden itibaren açılabileceğini duyururken, “Devlet Başkanı Nicolas Maduro, çalışma etkinliklerinin devam etmesine karar verdi.” dedi.

  Rodriguez, aynı zamanda okulların, 24 saat daha tatil olduğunu açıkladı. Ayrıca, kesintiler yüzünden ciddi şekilde etkilenen su hizmetlerinin de yüzde 70 ila yüzde 80 arasında geri kazanıldığını söyledi.

  Siyasi kriz yaşanan Venezuela elektriğe kavuştu #5

  ASKERİ TATBİKATLAR YENİDEN BAŞLADI

  Bakan Rodriguez, birkaç hafta boyunca devam eden askeri tatbikatların yeniden başlatıldığını duyurdu. Ordunun faaliyetlerinin elektrik ve su altyapısını korumaya odaklanacağını söyledi.

  Öte yandan Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro, kesintilerin, ABD’nin ülkesinin enerjisinin yüzde 80’inini sağlayan Guri Hidroelektrik Santrali'ne karşı yapılan ‘sibernetik ve elektromanyetik saldırılar’ yüzünden olduğunu savunuyor.

  Siyasi kriz yaşanan Venezuela elektriğe kavuştu #6

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir