Petrol
0.00%
Euro
0.00%
Dolar
0.00%
Altın
0.00%
Borsa
0.00%
Bitcoin
317.855
-0.04%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C

  Solar Impulse Dünya turuna başladı

  Tamamen güneş enerjisiyle havada kalan Solar Impulse 2, uzun hazırlık döneminin ardından Dünya'nın etrafını dolaşacağı uçuşuna başladı.
  • Ajanslar
  • 09.03.2015 - 06:07
  Solar Impulse Dünya turuna başladı

  solar

  Bertrand Piccard ve Andre Borschberg'in pilotluğunu yaptığı Solar Impulse 2 uçağı, tamamen güneş enerjisi kullanılarak yapılacak Dünya'nın etrafındaki ilk uçuş için hazırlıklarını tamamladı. Solar Impulse 2, bugün Abu Dabi'den havalanarak Dünya turuna başladı.

  5 AYLIK UÇUŞTA 7 KEZ MOLA VERECEK

  Abu Dabi'den havalanan Solar Impulse, Temmuz ayında tekrar başladığı noktaya dönecek. Uçak, beş ay sürecek uçuş süresince Umman, Hindistan, Myanmar, Çin, ABD, Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'ya uğrayacak.

  4 ELEKTRİKLİ MOTOR

  Piccard ve Borschberg, toplam 500 saat sürmesi planlanan uçuşta değişerek pilotluk yapacaklar. Solar Impulse uçağına kıyasla farklı bir tasarıma sahip olan Solar Impulse 2, pilotların dinlenmesi ve egzersiz yapabilmeleri için kokpitin arkasında ek bir bölmeye sahip. 72 metre kanat genişliği olan Solar Impulse 2, kanatlarında yer alan toplam 17,248 güneş hücresiyle dört elektrik motorunu besliyor.

  Solar Impulse Dünya turuna başladı #2

  UÇAK GECELERİ DE UÇABİLİYOR

  Uçak, gündüzleri elde ettiği enerjiyi bataryalarında depolayabildiği için geceleri de uçabiliyor. İsviçre merkezli Solar Impulse'ın kurucusu olan Piccard, firmanın kurucu ortağı ve CEO'su olan Borschberg ile bugüne kadar sekiz dünya rekoru kırdı. İkili, ABD'yi 2013 yılında boydan boya güneş enerjili uçakla kat eden ilk isimler olmuştu.

  Solar Impulse Dünya turuna başladı #3


  Görüş Bildir