Somali'de terör saldırısı
AA

somali terör

Sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, daha çok hükümet yetkilileri ve yabancılar tarafından tercih edilen Mogadişu'daki SYL Oteli'ni hedef alan bombalı ve silahlı saldırıda 14 kişi öldü, 25 kişi yaralandı. Yaralıların çeşitli hastanelerde tedavi altına alındığı kaydedildi.

Başkent Mogadişu'daki Medine Hastanesinde görevli Doktor Muhammed Şeyh, AA muhabirine yaptığı açıklamada, patlamanın son derece şiddetli olduğunu ve kendilerine şu ana kadar 5 ölü ile 20 yaralı getirildiğini söyledi. Yaralılardan çoğunun durumunun ağır olduğuna işaret eden Şeyh, hastaneye hala yaralılar getirilmeye devam edildiğini aktardı.

Saldırganlardan 4'ünün güvenlik güçlerince öldürüldüğünü, otel çevresinde operasyonların devam ettiğini dile getiren istihbarat kaynakları ise ilk patlamadan 30 dakika sonra otel yakınında meydana gelen ikinci patlamanın can kaybını artırdığı kaydetti.

Daha önce yapılan açıklamalarda, Mogadişu'daki bir otel yakınında bomba yüklü araçla saldırı düzenlendiği, olayda  ölü ve yaralıların olduğu belirtilmişti. Saldırının sorumluluğunu Eş-Şebab Örgütü üstlenmişti.

İntihar eylemcisi, kullandığı bomba yüklü aracı Mogadişu'daki SYL Oteli'nin arka girişi yakınında infilak ettirmiş ardından otele baskın düzenlemeye çalışan saldırganlarla otelin güvenlik görevlileri arasında çatışma çıkmıştı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)