Petrol
111.4
0.25%
Euro
17.5263
0.33%
Dolar
16.3727
0.05%
Altın
971.27
-0.36%
Borsa
2418
-1.78%
Bitcoin
490.205
0.48%
17ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 17 C
  Soykırım iddiaları Fransa'da ders kitaplarına girdi

  Soykırım iddiaları Fransa'da ders kitaplarına girdi

  Yeni Fransız Cumhurbaşkanı Ermeni iddiaları için ilk adımını attı.
  • 26.08.2012 - 08:16

  Soykırım iddiaları Fransa da ders kitaplarına girdi #1

  Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı Hollande, Ermeni soykırımı ile ilgili iddiaları 4 Eylül'den itibaren Fransız ders kitaplarına koyuyor. Fransa Milli Eğitim bakanları Ermeni meselesinin orta son sınıf kitaplarına alındığını açıkladı.

  Ermeni soykırımı iddiaları ortaokul 3 tarih ve coğrafya ders kitaplarına girdi. Fransa Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı köklü müfredat değişiklikleri uyarınca, 4 Eylül'de başlayacak olan yeni öğretim yılında öğrenciler, 1910'dan bugüne kadar dünya tarihindeki gelişmeleri incelerken, "Ermeni Soykırımı" başlığı altında bir bölüm de okuyacaklar.

  Sabah Gazetesi'nde yer alan haberde Fransa'nın Millli Eğitim Bakanları Xavier Darcos ve Luc Chatel'in 14-15 yaşındaki orta son sınıf öğrencilerine okutulan tarih ve coğrafya ders kitaplarında ciddi değişiklikler yapıldığını açıkladığı belirtiliyor. Böylece Fransız gençler 1915 yılında yapıldığı iddia edilen Ermeni soykırımını bir iddia olarak değil, tarihi bir gerçek olarak öğrenecek.

  OY KULLANMA ÇAĞINA GELECEKLER

  Hollande'ın attığı bu şaşırtıcı adım, ocak ayında meclisten geçen Ermeni soykırımı inkârını yasaklama girişiminden daha tehlikeli bulunuyor. Siyasi arenadan sınıflara taşınan bu iddia, yeni yetişecek bütün bir Fransız neslini etkileyecek. Bugün 14 yaşında Ermeni soykırımı iddiaları ile yetişen nesil, Türkiye'nin muhtemel Avrupa Birliği üyeliğinin gündeme geleceği dönemde oy kullanma çağına gelecek.

  MEB TEPKİ GÖSTERDİ

  Fransa'nın "Ermeni Soykırım" iddialarını eğitim sistemine taşıması Türkiye'de tepki yarattı. Paris'te bulunan Eğitim Ataşesi üzerinden sözkonusu kitabı temin ederek inceleyeceklerini belirten Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'yi suçlayan ifadelerin tespiti halinde diplomatik kaynakların uluslararası hukuk kapsamında hareket edeceğini söyledi.

  Türkiye'de okutulan ders kitaplarında insan haklarına aykırı, bilimsel ilke ve yöntemlere uygun olmayan hiçbir bilgiye yer verilmediğini hatırlatan Talim Terbiye Kurulu yetkilileri, "Hatta Süryani, Ermeni ve diğer halkların kültürel özellikleri ders kitaplarında tanıtılarak Anadolu'da yaşayan ve nüfusları ne olursa olsun farklı millet ve dinlerin varlıklarından öğrencileri haberdar etmek ve onlara birlikte yaşama duygusunu kazandırmak amaçlanmıştır" dedi.

  İDDİALARA HARİTALI ANLATIM

  Bir de haritanın yer aldığı kitaplarda, Osmanlı haritası üstünde, Ermenilerin hangi bölgelerden nerelere gönderildiği oklarla gösterilmiş ve nerelerde "katliam" yapıldığına dair bilgiler işaretlenmiş.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir