Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.169
-0.19%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Srebrenitsa soykırımı 20. yılında

  Soykırımın 20. yılında toprağa verilecek 136 kurbanın cenazelerinin konacağı tabutlar Visoko şehrinde hazırlandı.
  • AA
  • 06.07.2015 - 12:16
  Srebrenitsa soykırımı 20. yılında

  Srebrenitsa soykırımı 20. yılında #1

  Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa'daki soykırımın 20. yılındaki anmalarında 136 kişi toprağa verilecek.

  11 TEMMUZ TÖRENLERİ

  Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

  Srebrenitsa soykırımı 20. yılında #2

  EN YAŞLILARI 75 EN GENÇLERİ 16 YAŞINDA

  Bu yıl düzenlenecek toplu cenaze ve anma töreninde toprağa verilecek kurbanların en yaşlısı, öldürüldüğünde 75 yaşında olan Yusuf Smayloviç. Bu yıl defnedileceklerin arasında öldürüldüklerinde 16 yaşında olan 8 kurban daha bulunuyor.

  Srebrenitsa soykırımı 20. yılında #3

  ÜÇ KUŞAK YOK OLDU

  Bosna Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsü Sözcüsü Leyla Çengiç de bu yıl defnedilecek kurbanlar arasında tüm erkek bireyleri katledilmiş ailelerin bulunduğuna işaret ederek, "Bu yıl defnedilecek kurbanların en yaşlısı, öldürüldüğünde 75 yaşında olan Yusuf Smayloviç. Kendisi, oğlu ve torunu ile birlikte toprağa verilecek. Bu yıl ayrıca, İsmet Mehmedoviç isimli kurban da üç oğlu ile birlikte defnedilecek" şeklinde konuştu.

  2 GÜNLÜK YOLCUĞUN ARDINDAN TOPRAĞA VERİLECEKLER

  Bu yıl defnedilecek 136 soykırım kurbanının cenazesini taşıyan konvoy, 9 Temmuz'da Visoko'dan hareket edecek. Başkent Saraybosna'dan geçecek olan konvoy, daha sonra 11 Temmuz'da cenaze töreninin düzenleneceği ve kurbanların toprağa verileceği Potoçari'ye götürülecek.

  Srebrenitsa Soykırımı'nın 20. yılı dolayısıyla düzenlenecek törene, aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da bulunduğu çok sayıda devlet ve hükümet başkanı katılacak.

  SIRBİSTAN'DA SREBRENİTSA EYLEMİ

  Siyah Giyen Kadınlar Derneği tarafından Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen eylemde, "Srebrenitsa hiçbir zaman, hiçbir yerde, hiç kimseye tekrarlanmasın" mesajı verildi.

  Srebrenitsa soykırımı 20. yılında #4

  Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa'daki soykırımın 20. yılı dolayısıyla düzenlenen eyleme, dernek üyeleri katıldı.

  Siyah Giyen Kadınlar Derneği Koordinatörü Staşa Zayoviç, burada yaptığı açıklamada, Srebrenitsa Soykırımı'nın tüm insanlığın sorunu olduğunu belirterek, soykırımı inkar edenlere karşı verilen mücadelenin, insan onurunun evrensel değerleri için verilen bir mücadele olduğunu vurguladı.

  İngiltere tarafından hazırlanan ve BM Güvenlik Konseyi'nde yarın görüşülmesi beklenen Srebrenitsa Karar Tasarısı'na da değinen Zayoviç, Sırbistan'ın bu karar tasarısına tepkisinin, sadece Srebrenitsa halkı için değil, Sırbistan vatandaşları için de "kabul edilemez ve utanç verici" olduğunu savundu.

  Zayoviç, görevdeki devlet yetkililerinin "soykırım" kelimesi nedeniyle paniklemesinin dahi yaşananlardan bu kimselerin sorumlu olduğunun kanıtı olduğunu belirterek, Sırbistan'ın, Srebrenitsa Kararı'nın kabul eden ilk devlet olması gerektiğini söyledi.

  Eyleme katılanlar, üzerinde "Srebrenitsa'yı unutmayacağız", "Siyah Giyen Kadınlar barış ve adalet istiyor" ve "Srebrenitsa hiçbir zaman, hiçbir yerde, hiç kimseye tekrarlanmasın" yazan pankartlar taşıdı.

  Polisin güvenlik önemli aldığı eylemde, herhangi bir olay yaşanmadı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir