Euro
9.5302
0.06%
Dolar
8.0049
-0.01%
Altın
464.74
-0.1%
Borsa
1.321
0%
11ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 11 C

  Srebrenitsa soykırımı planlayıcısına ömür boyu hapis

  Kurban yakınları mahkeme kararından memnun
  • 12.12.2012 - 22:22
  Srebrenitsa soykırımı planlayıcısına ömür boyu hapis

  Srebrenitsa soykırımı planlayıcısına ömür boyu hapis #1

  Bosna savaşı (1992-1995) sırasında Bosnalı Sırpların kurduğu ordunun istihbarat sorumlusu olarak görev yapan Zdravko Tolimir'in, "Srebrenitsa soykırımı planlayıcısı olmak, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten" yargılandığı Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nce (ICTY) ömür boyu hapis cezasına çarptırılması, savaş mağdurları ve kurban yakınlarını sevindirdi.

  Zdravko Tolimir'in 2007 yılından bu yana Lahey'de yargılandığı davanın bugünkü karar duruşmasına, Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subaşiç ile diğer kurban yakınları da katıldı.

  Mahkeme kararının açıklamasının ardından açıklama yapan Munira Subaşiç, ''En önemlisi mahkemenin kararında 'soykırım' ifadesinin kullanılmış olmasıdır. Mahkemenin bugünkü kararı Srebrenitsa'da yaşananların en az ufak kısmının bir nevi tazminatıdır. Bu karar Srebrenitsalı kurban yakınlarını az da olsa sevindirecektir. Bu mahkemede idam cezası olsaydı, Tolimir'e o ceza verilirdi. Hepimiz biliyoruz ki bu suçlu, aldığı cezayı fazlasıyla hak etti'' diye konuştu.

  Lahey'deki mahkemede yargılanan ve halen davaları devam eden eski Sırp komutan Ratko Mladiç ve Bosnalı Sırpların eski siyasi lideri Radovan Karaciç'in de aynı cezayı alacaklarını ümit ettiğini anlatan Subaşiç, ''Srebrenitsa soykırımını inkar ednler için, mahkemenin bugünkü kararı cevaptır. Anneler, çocuklarının kemiklerini dehlizlerde buluyor. Bu acıların asla bir tazmiantı olamaz, ama suçluların cezalandırılması, tarihin doğru yazılması açısından büyük önem taşıyor'' ifadelerini kullandı.

  Savaş döneminde Jepa kentindeki Boşnak birliklerinin şehit komutanı Avdo Paliç'in eşi Esma Paliç ise Tolimir'in, eşinin DE Öldürülmesinden sorumlu olduğunu belirtti.

  Paliç, ''Ben adalete inanıyorum. Tolimir'e verilen ceza, kısmen dahi olsa adaletlidir. Tolimir aslında mahkum olmanın ne demek olduğunu hissetmelidir'' dedi.

  SREBRENİTSALI ANNELER DURUŞMAYI CANLI YAYINDA TAKİP ETTİ

  Zdravko Tolimir'in yargılandığı Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin karar duruşması Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği'nde soykırım kurbanlarının yakınlarınca televizyondan canlı olarak izlendi.

  Tolimir'e "ömür boyuk hapis cezasının açıklanmasını" gözyaşları içinde takip eden dernek başkan yardımcısı ve savaş sırasında kocasını, oğlunu kaybeden Sahabeta Feyziç, "Karaciç ve Mladiç başta olmak üzere, bütün katiller için adaletin yerini bulacağını umuyoruz. Umuyoruz ki Karaciç ve Mladiç, Lahey Mahkemesi karar vermeden ölmeyecekler" diye konuştu.

  Lahey'de yargılanan Bosnalı Sırpların eski siyasi lideri Radovan Karaciç'in Doğu Bosna'da Boşnak nüfusa etnik temizlik yapılması için verdiği emrin yerine getirilmesinden sorumlu en önemli iki kişiden biri olan Tolimir için Lahey'deki savcılık ömür boyu hapis cezası talep etmişti. Tolimir ise iddianamede yer alan suçlardan sorumlu olmadığını ileri sürerek, serbest bırakılmasını talep etmişti.

  Lahey'deki mahkeme tarafından tutuklama emri 2005 yılında çıkarılan Zdravko Tolimir, 31 Mayıs 2007 tarihine kadar kaçmıştı. Tolimir, 31 Mayıs 2007'de Bosna-Hersek ile Sırbistan arasındaki Zvornik sınır kapısında gözaltına alınmış, Sırbistan yetkilileri tarafından Lahey'e sevk edilmişti.

  Bosnalı Sırpların kurduğu ordunun başında bulunan Ratko Mladiç'in yardımcısı olan Tolimir, savaş sırasında Sırp ordusunun istihbarat ve güvenlik örgütünün başkanı olarak görev yapıyordu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir