Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
491.205
1.29%
3ºC
İstanbul
Hafif kar 3 C

  Suriye'de şehirlere bomba yağıyor sahiller tatilde

  Suriye'nin iki yüzü: Bir tarafta savaş, bir tarafta tatil..
  • 13.08.2012 - 08:47
  Suriye'de şehirlere bomba yağıyor sahiller tatilde

  Bugün Gazetesinden Seda Şimşek dünya basınında ilk kez Esed'in kalesi rejimin beyni Lazkiye'ye girdi. Kentten izlenimlerini aktaran Şimşek, "Lazkiye şehir merkezinde, sokaklarda arabalar sanki kaygısız dolaşıyor, hatta bazı bazı kapatılan yollar sebebiyle trafik yoğunlaşıyor." dedi..

  Suriye de şehirlere bomba yağıyor sahiller tatilde #1

  ŞEHİRLERE BOMBALAR YAĞARKEN SAHİLLER..

  Şehirlere bombalar yağarken sahillerdeki tatilcilere dikkat çeken Şimşek,  "O surları aşıp geçtikten sonra şehre yaklaşırken, Lazkiye'nin en güzel otellerinden Cote D'azur'a uğruyoruz. "Mavi Sahil"muhteşem bir koya kurulmuş. Otelin içine girdiğimde gözlerime inanamıyorum. Cuma gününün tatil günü olması dolayısıyla tıklım tıklım dolu desek yeri var.

  Suriye de şehirlere bomba yağıyor sahiller tatilde #2SAVAŞA RAĞMEN HAYAT

  Otelde sahile nazır birmasada oturup, etrafı ve insanları seyrediyorum. Kaçınılmaz olarak Ahmet Kaya'nın o şarkısı dilimde, "Martılar ağlardı çöplüklerde biz seninle gülüşürdük. Şehirlere bombalar yağardı her gece" diye mırıldanıyorum. Savaşa rağmen hayat mı desek, hayata rağmen savaş mı? Buradan ayrıldıktan sonra Lazkiye'nin bir başka ünlü oteli Meridyen'e de uğruyorum. Meridyen daha sakin." diyerek izlenimlerini aktardı.

  SELMA NİNE'DEN ERDOĞAN'A MESAJ

  El Bassit yoluna koyuluyoruz. Sağ tarafta kadınlar toplanmış bir tandırın başında. Bize el sallıyorlar, davet ediyorlar. Sanki Anadolu'da bir yol kenarındayız. Her şey tanıdık. Hepsi akraba, Alevi. Tandırda felafel yapıyorlar, Türkçe "katıklı" demek. 80 yaşındaki Selma Nine ile koyu bir sohbete dalıyoruz. Bana, "Bekle, Erdoğan'a mektup yazacağım, bunu ona götür" diyor. "Ne yazacaksın mektuba, anlat bana" diyorum, "İleteceksen anlatayım" diyor ve ekliyor: "Bizi duyar mı?" Bastonunu sallaya sallaya, oracıkta bir tarih dersi veriyor. Tam o sırada yoldan geçen 2 genç yaklaşıyor, sohbete ortak oluyorlar, bana "Buradan geri dönün. Etrafta dolaşmayın. Başınıza hiç iyi şeyler gelmez" uyarısında bulunuyorlar. Selma Nine'nin anlattıklarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ileteceğime dair söz verip, ayrılıyorum yanlarından.


  Görüş Bildir