Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
567.002
3.67%
20ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 20 C
  Suriye'den YPG'ye çağrı: Ya uzlaşı ya operasyon

  Suriye'den YPG'ye çağrı: Ya uzlaşı ya operasyon

  Suriye hükümeti, toprak bütünlüğünü yeniden sağlamak için harekete geçti. Topraklarının bir kısmını kontrol altında tutan terör örgütü YPG'ye seslenen Suriye, "Uzlaşı ya da operasyon" mesajını verdi.
  • Haber Merkezi
  • 18.03.2019 - 19:50
  • Güncelleme : 18.03.2019 - 19:50

  İç savaşın 8'inci yılında, Suriye toprakları paramparça oldu. Bu durumu yeniden kendi lehine çevirmek isteyen Suriye hükümeti, toprakları kazanmak için çaba sarf ediyor.

  Ükenin kuzeyinde faaliyet gösteren ve petrol bölgesini tamamen kontrol altında tutan YPG'ye mesaj gönderen Suriye Savunma Bakanı Ali Abdullah Eyüp, Suriye topraklarından bir karışın bile, hükümetin yönetimi dışında kalmayacağını açıkladı.

  Suriye den YPG ye çağrı: Ya uzlaşı ya operasyon #1

  YPG'YE MESAJ

  ABD'nin askeri imkan ve kabiliyetlerinin büyük ve ileri seviyede olduğundan şüphe duymadıklarını, ama Suriye ordusunun harekete geçip sonuç alacak güçte olduğunu vurgulayan Eyüp, "ABD ile müttefikleri, Suriye'den çekilmeli, zira varlıkları hukuka aykırı ve reddediliyor." dedi.

  Bakiri de Şam'ın onayını almadan, Suriye'de bulunan tüm yabancı güçlerin ülkeden çekilmesi gerektiğini ifade etti.

  "YA UZLAŞI YA OPERASYON"

  SANA'da yer alan habere göre Suriye Savunma Bakanı, "Ya Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile uzlaşma yoluyla ya da askeri operasyonla toprakları kurtaracağız." diye konuştu. "Suriye hükümeti, tüm Suriye toprakları üzerindeki kontrolünü er ya da geç yeniden tahsis edecek." dedi.

  Eyüp, Suriye'nin egemenliğini, bağımsızlığını, toprak ve halk bütünlüğünün yanı sıra kendisini ve halkını savunmadaki meşru hakkının, hiçbir şekilde pazarlık konusu olmayacağının altını çizdi.

   

   


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir