Euro
10.7976
0.44%
Dolar
9.24
0.31%
Altın
530.79
0.57%
Borsa
1.433
0%
Bitcoin
596.279
0.18%
11ºC
İstanbul
Açık 11 C

  Suriyeli aktivistler: YPG halkı bombardımanla korkutuyor

  YPG'nin halkı, herhangi bir direniş halinde köylerinin koordinatlarını, koalisyon güçlerine vermekle tehdit ettiği iddia edildi.
  • AA
  • 20.06.2015 - 07:27
  Suriyeli aktivistler: YPG halkı bombardımanla korkutuyor

  Suriyeli aktivistler: YPG halkı bombardımanla korkutuyor #1

  Suriyeli bir grup aktivist tarafından hazırlanan raporda, PKK'nın Suriye kolu olan YPG güçlerinin Arap kökenli nüfusa yönelik düzenli saldırılar gerçekleştirdiği, çok sayıda köyü yaktığı bildirildi.

  Haseke kentinde yaşarken YPG militanları tarafından göçe zorlanan Suriyeliler, "Suriye'nin Cezire Bölgesini YPG'den Kurtarın" adı altında başlattıkları kampanya çerçevesinde, PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin Nisan 2013'ten bu yana ülkenin kuzeybatısında yer alan Haseke halkına yönelik gerçekleştirdiği katliam ve ihlalleri belgeleyen bir rapor hazırladı.

  Kampanya yetkilisi Ali el-Haris, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "YPG güçlerini kentin kırsal kesimlerinde, Arap asıllı Suriyelilerin evlerini elinden alarak başkalarına vermekle" suçladı. Haris, söz konusu güçlerin, kırsal kesimlerde çok sayıda katliam gerçekleştirdiğini ifade ederek "Haseke'nin batı ve doğu kırsallarında birçok ihlaller gerçekleştirildi. Rasulayn ilçesi, kırsalları ve güneybatısındaki alanlar boşaltıldı" dedi.

  "YPG KATLİAM YAPIYOR"

  YPG güçlerinin Esed rejimiyle işbirliği yaptığını belirten Haris, "YPG güçleri Esed rejimiyle bir olup muhalif halka komplo kurdu ve bölge halkını katletti" diye konuştu.

  Haris, YPG güçlerinin ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin "sopası" haline geldiğini vurgulayarak, "YPG güçleri halkı, herhangi bir direniş halinde köylerinin koordinatlarını, bombalaması için koalisyon güçlerine vermekle tehdit ediyor" şeklinde konuştu.

  Haris, BM'ye bağlı İnsan Hakları Konseyi'ne defalarca söz konusu suçlar ve ihlallerin soruşturulması için komite oluşturulması talebiyle mektuplar gönderildiğini de sözlerine ekledi.

  MUHALİFLERİN RAPORU: KÖYLE YAKILIYOR

  YPG güçlerinin halka yönelik saldırılarının Haseke'nin Cezire adı da verilen kırsal bölgesinde bulunan Tel Nemr nahiyesinde ve Arap köylerinde başladığı kaydedilen raporda, burada çok sayıda kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı ve yüzlerce kişinin de yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda bırakıldığı belirtildi.

  Tel Berrak, Tel Nemr, Cez'a, El-Menacir, Tel Hamis, El-Yarubiyye köylerinde çok sayıda yağmalama ve saldırı yaşandığına dikkat çekilen raporda, "Haseke çevresindeki belde ve köylerde, 22 Şubat 2014'te düzenlenen saldırılarda 60 kişi öldürüldü, muhaliflerle işbirliği yapanlara ait olduğu gerekçesiyle 80 ev yakıldı" denildi.

  Raporda, Tel Berrak köyünde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu onlarca kişinin terör örgütü DAEŞ mensubu oldukları iddiasıyla YPG hapishanelerinde alı konulduğu, bu kişilerden 5'inin de hapishanede hayatını kaybettiği aktarıldı.

  Tel Hamis beldesinde de Mart 2014'te çok sayıda Arap köyüne saldırı düzenlendiği ifade edilen raporda, bu saldırılarda Araplara ait evlerin yağmalandığı, Er-Rahiyye es-Sagiyra köyünde 26 evin yakıldığı, köyden kaçmaya çalışanlara ateş edildiği kaydedildi.

  Tel Hamis'teki 30 köyden 12'sinin tamamen yakıldığına işaret edilen raporda ayrıca köy sakinlerinin de göçe zorlandığı belirtildi.

  Rasulayn'ın güneyinde yer alan 700 haneli ve nüfusunun çoğunluğu Arap kökenli Suriyelilerin oluşturduğu El-Menacir köyünde de taraflar arasında çatışma çıktığı, halkın büyük çoğunluğu kaçarken bölgenin YPG güçlerinin kontrolü altına alındığı aktarıldı. Kahtaniyye beldesinde de 6 köyün kuşatıldığı, sakinlerinin bölgeden göçe zorlandığı ifade edildi.

  Yakılan köylere ait video görüntüleri ve fotoğrafların da paylaşıldığı raporda ayrıca, göçe zorlanan ve şiddet olaylarından kaçan kişilerin de Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldığına dikkat çekildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir