Euro
9.7165
0.14%
Dolar
8.1499
-0.06%
Altın
454.1
-0.7%
Borsa
1.376
-1.24%
Bitcoin
493.100
0.89%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46

  Suriyeli muhaliflerden 'ateşkes' açıklaması

  Müzakere Yüksek Komitesi, Suriye’deki bütün cephelerin muhtemel ateşkese uymayı prensip olarak kabul edebileceğini bildirdi.
  • AA
  • 21.02.2016 - 03:25
  Suriyeli muhaliflerden 'ateşkes' açıklaması

  suriye muhalifler

  Suriye eski Başbakanı ve Müzakere Yüksek Komitesi Koordinatörü Riyad Hicab’ın, Suriye’de ateşkesin uygulanmasına yönelik çeşitli muhalif gruplarla yaptığı toplantının ardından komiteden yapılan yazılı açıklamada, "Suriye’deki muhalif gruplar, güvenlik garantileri verilmesi, Rusya, İran, mezhepçi ve paralı milislerin saldırılarını durdurması şartıyla taraflar arasında muhtemel ateşkese prensip olarak uymayı kabul edebileceklerini dile getirdi" ifadeleri kullanıldı.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "Muhalif gruplar, havadan Rusya, karadan ise İran’a bağlı terörist grupların desteğine muhtaç ve fiiliyatta hiçbir gücü olmayan Suriye rejimiyle böyle bir anlaşmanın yapılamayacağını vurguladı. Muhalif gruplar içerisindeki kaynaklar, bütün taraflar çatışmayı aynı anda bırakmadan, çeşitli bölge ve kentlere uygulanan ablukalar kalkmadan, insani yardımlar ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırılmadan ve başta kadın ve çocuklar olmak üzere tutuklular serbest bırakılmadan ateşkese uyulmasının mümkün olamayacağına dikkat çekti."

  Açıklamada ayrıca, "rejim ve müttefiklerinin, rejimin devamının baskı, çatışma ve zorla göç ettirme politikalarına bağlı olduğunu bildiği bu sebeple siyasi ve insani alanlarında herhangi bir ilerlemenin kaydedilmesini istemediği" kaydedildi.

  Hicab’ın çeşitli muhalif gruplar arasında varılan söz konusu ittifaktan memnuniyet duyduğuna değinilen açıklamada, Hicab’ın rejim ile müttefiklerinin böyle bir ateşkese uymasını beklemediğini söylediği aktarıldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir