Suriyeli muhaliflerin şeytani planı

Suriyeli muhaliflerin şeytani planı

Muhabirin geçtiği görüntülere göre, Halep'te esir değişimi kapsamında serbest bırakılacağı söylenilen bir Şam yönetimi yanlısı, intihar komandosu olarak kullanıldı.

Halep'e bağlı Tel Rıfat bölgesinde konuşlanan Özgür Suriye Ordusu çatısı altında hareket eden Tevhid Tugayları adlı grup Ebu Halil adlı bir esiri intihar komandosu olarak kullanıyor. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yanlısı olduğu öğrenilen, muhaliflerin "Şebbiha milisi" olmakla suçladığı Ebu Halil adlı gençten, önce gözlerini bağlaması isteniyor. Muhalifler, Ebu Halil'e esir değişimi kapsamında serbest bırakılacağını, bunun için orduya ait bir kontrol noktasına kamyonla gitmesi gerektiğini söylüyorlar. Ancak Halil'in bilmediği, kamyona 300 kilogram kadar patlayıcı yerleştirildiği... Böylelikle Halil , serbest kalacağı ümidiyle kontrol noktasına vardığında muhalifler uzaktan kumandayla kamyondaki patlayıcıları infilak ettirmeyi planlıyor.

SAVAŞ SUÇU

Muhalifler sabaha karşı geri döndüklerinde sinyal karıştırıcılarla korunduğunu iddia ettikleri kontrol noktasında kamyonu infilak ettiremediklerini belirtiyor. Ebu Halil iddia edildiği gibi Şebbiha olsa bile bu muamele savaş suçu olarak değerlendiriliyor.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN