Petrol
92.87
0.57%
Euro
18.2709
0.14%
Dolar
17.9515
0.21%
Altın
1.025
0.31%
Borsa
2913
0.00%
Bitcoin
434.500
0.12%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C
  Suriye'yi geri alacağım diyen Esed'e ABD'den yanıt

  Suriye'yi geri alacağım diyen Esed'e ABD'den yanıt

  Sauriye'nin tümünde kontrolü yeniden sağlayacağını söyleyen Beşar Esed'e Amerika'dan "kandırılmış" karşılığı geldi.
  • AA
  • 13.02.2016 - 05:54

  mark-toner

  Şam'da AFP muhabirine konuşan Esed, Suriye’nin tümünü geri alacaklarını ancak bunun uzun sürebileceğini belirtti. Türkiye ve Suudi Arabistan'ın Suriye'ye müdahale etme riski olduğunu ifade eden Esed, ancak Suriye güçlerinin bu saldırılara güçlü bir şekilde karşı koyacağını iddia etti.

  "AMAÇ, TÜRKİYE İLE SEVKİYAT YOLUNU KESMEK"

  Suriye ordusunun Halep'te muhaliflere karşı yürüttüğü operasyonların temel amacının Halep ile Türkiye arasındaki sevkiyat yolunu kesmek olduğunu kaydeden eli kanlı lider Esed, Suriye'de barış sağlanmasına yönelik görüşmeler devam ederken de saldırıları sürdüreceklerini ifade etti.

  Esed, Suriye halkının ülkelerinden kaçmasında doğrudan rolü bulunan Avrupa’nın 'teröristlere' yardım etmeyi bırakarak sığınmacıların Suriye'ye geri dönmesi için gerekli koşulları oluşturması gerektiğini vurguladı.

  SUUDİ CEPHESİ: AMACIMIZ ESED'İ İNDİRMEK

  Öte yandan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, hedefin Suriye’de Esed’i iktidardan indirmek olduğunu söyledi. Almanya’da düzenlenen 52’nci Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Cubeyr, bu hedefe ulaşacaklarını belirtti.

  TONER: ESED'İ KANDIRMIŞLAR

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Rusya’nın Suriyeli muhalifleri hedef almayı sona erdirmesini istediklerini belirterek, “Dün yapılan anlaşma önemliydi fakat, bunu sahada da görmeliyiz” dedi.

  Rusya’nın, Münih’de varılan antlaşmaya rağmen “teröristlere” karşı savaşmaya devam edecekleri yönündeki açıklamaları üzerine konuşan Toner, Rusya’nın daha öncede benzeri durumları görmezden gelerek saldırılarına devam ettiğini söyledi. Toner, “Beşşar Esed’e verilen desteğin son bulmasını istiyoruz. Bölgedeki durumu daha karmaşık bir hale getiriyor" dedi.

  Toner, antlaşmanın savaşı durdurarak politik çözüm arayışlarını hedeflediğini belirterek, “Dün yapılan antlaşma önemliydi fakat bunu sahada da görmeliyiz. Rusya’nın sağlam adımlar atarak son üç aydır sözle varılmış vaatlerini yerine getirmesini istiyoruz” dedi.

  Esed’in Fransız AFP ajansına verdiği röportajda, “Bütün ülkeyi geri alıncaya kadar savaşacağım” yönündeki sözlerine de değinen Toner, Esed'in bu yorumlarını “Esed kandırılmış” şeklinde değerlendirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir