Euro
11.0717
0.04%
Dolar
9.5257
-0.1%
Altın
548.03
-0.35%
Borsa
1.509
0%
Bitcoin
583.000
-2.69%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C
  Suud gazetesinden Osmanlı'ya DEAŞ iftirası

  Suud gazetesinden Osmanlı'ya DEAŞ iftirası

  Suudi Arabistan'da Ukaz gazetesi, "DEAŞ'ın ilk devleti 1299-1923" başlıklı iftiralarla dolu bir makale yayınladı.
  • AA
  • 28.03.2019 - 05:14
  • Güncelleme : 28.03.2019 - 05:14

  Uzun süredir Türkiye'ye karşı asparagas haberlerle öne çıkan Suudi Arabistan'ın Ukaz gazetesi, son günlerde Trump'ın, Golan Tepeleri'nin İsrail'e ait olduğunu tanımasından sonra Türkiye'nin verdiği tepikiler üzerine yeniden karalama kampanyası başlattı.

  OSMANLI'YI DEAŞ'IN DEVLETİ YAPTILAR

  Suudi gazete, Osmanlı Devleti'ni, terör örgütü DEAŞ'in sözde "devletine" benzetme iftirasında bulundu.
  Ukaz gazetesi yazarlarından Hani ez-Zahiri'nin kaleme aldığı, "DEAŞ'ın ilk devleti 1299-1923" başlıklı iftiralarla dolu bir makaleyi yayınlayarak, Osmanlı'yı sömürgecilikle suçlamaya çalıştı.

  Suud gazetesinden Osmanlı ya DEAŞ iftirası #1

  Dünyanın, ABD'nin Golan Tepeleri kararına verilen tepkilere odaklandığı bugünlerde, dikkati terör örgütü DEAŞ'a çekmek isteyen Zahiri'nin makalesinde, Osmanlı Devleti'ne yönelik iftiralar şöyle sıralandı:
  "Daha önceki makalelerimde sürekli Ebubekir el-Bağdadi'nin devletinden, DEAŞ'ın ikinci devleti diye bahsettim. Çünkü DEAŞ'tan önce kuruluşu, suçları, katliamları ve hatta yıkılışından sonra askerlerini tıpkı fareler gibi Arap dünyasından çekme aşamalarından geçen bir devlet vardı.. O da kendini sahte bir şekilde Osmanlı Devleti olarak tanıtan ancak gerçekte DEAŞ'ın birinci devleti idi."

  OSMAN GAZİ'Yİ UTMAN DİYE TANITTILAR

  Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Halid Abbas Taşkendi, "Yeni Osmanlı, atalarının imparatorluğunda ne arıyor?" başlığıyla yazdığı diğer bir makalede de Osmanlı tarihini, iftiralarla çarpıtma cüretinde bulunuldu.

  Osmanlı Devleti'nin ismini çarpıtmakla başlayan makalede, Osmanlı Hanedanı'ndan birtakım isimler aktararak İslami isimlerle uyuşmadığı dolayısıyla devletin kurucusu Osman Gazi'nin adını da "Utman" olarak tanıtmaya çalıştı.

  Suud gazetesinden Osmanlı ya DEAŞ iftirası #2

  BU TARZ MAKALELER GELECEK DEDİLER

  Önceki yıl terör örgütü PKK'lı bir teröristle yaptığı uzun röportajı yayımlayarak skandal ifadeler kullanan Suudi Arabistan'ın yarı resmi gazetesi Ukaz, Türkiye ve Osmanlı Cihan Devleti aleyhindeki iftiralarla dolu makalelerin devamının geleceğine işaret etti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir