Suudi Arabistan hac için önlemlerini açıkladı
ensonhaber.com

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle ibadetler, alınan önlemler altında yapılmaya çalışılıyor.

Bu yıl Suudi Arabistan, koronavirüs sebebiyle sadece kendi ülkesinde yaşayan vatandaşlarla sınırlı olacak bir hac ibadeti yapılacağını duyurmuştu.

Suudi Arabistan hac için önlemlerini açıkladı

GÜNDE 3 BİN 500 İŞÇİ ÇALIŞACAK

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'da yer alan haberde, hac sırasında ibadet mekanlarında günde 10 defa sterilizasyon ve dezenfeksiyon işlemleri gerçekleştirileceği, bunun için 3 vardiya halinde günde 3 bin 500 işçinin çalışacağı belirtildi.

Önlemler kapsamında, Mekke'de Kabe'nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram'ın tamamının, say ve tavaf alanlarının sterilize edilmesinin yanı sıra tavaf ve say sırasında sosyal mesafenin korunacağı, hacı adaylarının bu alanlara sınırlı sayıda gruplar halinde alınacağı ve termal kameraların sayısının da artırılacağı kaydedildi.

Kabenin örtüsünün de bu yıl koronavirüs önlemlerine uygun şekilde değiştirileceğine işaret edilen açıklamada, konuya ilişkin detay verilmedi.

Suudi Arabistan hac için önlemlerini açıkladı

KURBAN BAYRAMI SUUDİ ARABİSTAN'DA 31 TEMMUZ

Ayrıca Suudi Arabistan, Kurban Bayramı'nın ilk gününün 31 Temmuz Cuma olduğunu duyurdu.

Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesinden yapılan yazılı açıklamada, 22 Temmuz Çarşamba'nın zilhicce ayının (hac ayı) ilk günü olduğu bildirildi.

Buna göre hicri takvime göre zilhicce ayının dokuzuncu günü olan 30 Temmuz'un arife, onuncu günü olan 31 Temmuz'un da Kurban Bayramı'nın birinci günü olduğu açıklandı.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, geçen ay koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl hac ibadetini sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tutacağını, yurt dışından hacı adayı kabul etmeyeceğini duyurmuştu.

Sağlık Bakanı Tevfik er-Rabia da hacı adaylarının 65 yaş altında olması ve kronik rahatsızlığı bulunmaması gerektiğini söylemişti.

Suudi Arabistan hac için önlemlerini açıkladı