Euro
10.0606
0.22%
Dolar
8.279
0.08%
Altın
487.75
-0.15%
Borsa
1.461
1.36%
Bitcoin
472.640
-2.10%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C
  Suudi Arabistan Kralı Abdullah öldü

  Suudi Arabistan Kralı Abdullah öldü

  10 yıldır yönetimde olan ve bir süredir zatürre tedavisi gören Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz Al Suud hayatını kaybetti.
  • 23.01.2015 - 01:49

  suudi kral abdullah

  Suudi Arabistan Krallık Divanı'ndan yapılan açıklamada, Kral Abdullah'ın 3 haftadan beri tedavi gördüğü hastanede vefat ettiği belirtildi.

  Yerel saatle 01.00'de hayata veda eden Kral Abdullah'ın cenazesinin, ikindi namazından sonra Riyad'da defnedileceği kaydedilen açıklamada, tüm ümmete başsağlığı dilendi.

  Suudi Arabistan kanunları gereği, Veliaht Prens Selman bin Abdulaziz'in kral olarak ülke yönetiminin başına getirildiği belirtilen açıklamada, bu konuda berat alındığı bildirildi.

  Açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'e veliaht olarak Mukrin bin Abdulaziz'in tayin edildiği ifade edildi.

  Kral Abdullah, kardeşi Fahd bin Abdulaziz'in 1 Ağustos 2005'te vefat etmesi üzerine ülke yönetiminin başına geçmişti.

  Suudi Arabistan Kralı Abdullah vefat etti İZLE

  SALMAN BİN ABDÜLAZİZ EL SUUD KİMDİR

  Suudi Arabiastan'ın yeni kralı Salman bin Abdülaziz el-Suud, 31 Aralık 1935 doğumludur. Suudi Evi üyesi olmakla beraber, Suudi Arabistan Veliahtı, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve eski Riyad Bölgesi valisi. Genelde Prens Salman olarak tanınır.

  Suudi Arabistan Kralı Abdullah öldü #2

  KRALIN 25 OĞLUNDAN BİRİ

  Babası Abdülaziz El Suud, annesi ise Hessa el Sudairi'dur. Kralın 25 oğlundan biridir.

  Prens Salman, kraliyet çocuklarına eğitim veren Prens Okulu'na gitti. Orada eğitim aldı. Sonra mezun oldu ve politikaya atılmaya başladı.

  48 YIL RİYAD VALİSİ OLDU

  Salman bin Abdülaziz el Suud'un siyasi deneyimi ve yükselişi 1950'li yıllara dayanır. Suudi Ailesi Konseyi Başkanı olmuştur. Bunun yanında önemli devlet hizmeti gerçekleştirir; Riyad'ın belediye başkanlığını ve valiliğini üstlenir. En çok görev süresi Riyad Bölgesi Valisi olduğu zamanda olmuştur. Tam 48 yıl sürmüştür. Ardından o görevi bırakmış ve 5 Kasım 2011 tarihinde savunma bakanı olmuştur. Kardeşi ve kralın seçtiği veliaht olan, Nayif bin Abdülaziz el Suud vefat edince veliahtlık ona devredilmiştir.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir