Petrol
95.78
-0.84%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
387.121
-9.15%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  Suudi Arabistan'ı kızdıran tasarı ABD senatosundan geçti

  Suudi Arabistan'ı kızdıran tasarı ABD senatosundan geçti

  ABD Senatosu, 11 Eylül saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerinin Suudi Arabistan'a dava açmasına imkan tanıyan yasa tasarını onayladı
  • Ajanslar
  • 18.05.2016 - 10:59

  Suudi Arabistan ı kızdıran tasarı ABD senatosundan geçti #1

  Bir Demokrat ve bir Cumhuriyetçi senatör tarafından hazırlanan yasa tasarısı senatodaki oylamaya katılanların tamamının oylarıyla geçti.

  Tasarı, 11 Eylül saldırılarında ölen kişilerin ailelerinin saldırılarda Suudi yöneticilerin rolü olabileceği gerekçesiyle ABD mahkemelerinde dava açabilmesine imkan tanıyor.

  TASARI İSTİSNA YAPILMASINI SAĞLIYOR

  ABD'de 1976 yılında çıkarılan bir yasa, başka ülkeler hakkında Amerikan mahkemelerinde dava açılmasını engelliyor. Senatodan bugün geçen tasarı, 1976 yılına ait yasanın konuyla ilgili bölümünde istisnalar yapılmasına imkan veriyor.

  SUUDİ ARABİSTAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

  Tasarı gündeme geldiğinde Suudi Arabistan yönetimi tepki göstermiş, Kongre üyelerini ABD'de bulunan 750 milyar dolar değerindeki varlıklarını satmakla tehdit etmişti. Barack Obama yönetimi de Kongre üyelerinden tasarıyı geçirmemesini istemiş, ABD aleyhinde benzer yargı süreçlerinin başka ülkelerde başlayabileceği gerekçesiyle Amerikan vatandaşlarının tehlikeye girebileceğini belirtmişti.

  BEYAZ SARAY: OBAMA VETO EDECEK

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, bugün tasarının geçmesinden hemen sonra yaptığı açıklamada, bu adımın "istenmeyen sonuçlar doğurabileceğini", Obama'nın tasarıyı veto edeceğini söyledi.

  Earnest, "Bu yasa tasarısı, egemenlik dokunulmazlığıyla ilgili uzun zamandır bulunan uluslararası hukuku değiştirecektir. Başkan Obama'nın tasarının ABD'yi dünyanın diğer mahkemelerinde zarar görecek duruma düşüreceği konusundaki endişeleri devam ediyor" dedi.

  Tasarının yasalaşması için ABD Kongresi'nin diğer kanadı Temsilciler Meclisi'nden de geçmesi ve Obama tarafından imzalanması gerekiyor.

  11 Eylül 2001 ikiz kuleler saldırısı HD İZLE


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir