Petrol
101.82
-0.92%
Euro
17.5348
0.39%
Dolar
17.2262
1.49%
Altın
975.45
1.31%
Borsa
2387
0.00%
Bitcoin
348.366
4.91%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Taiji koyu balina katliamıyla renk değiştirdi

  Japonya'nın Taiji isimli koyunun suları bu yıl da kan kırmızısına dönüştü.
  • Haber Merkezi
  • 10.02.2016 - 09:18
  Taiji koyu balina katliamıyla renk değiştirdi

  Japonya'nın Taiji isimli kötü şöhretli koyu, bu sene de binlerce kılavuz balinanın ve yunusların katliamına sahne oldu.

  KAN GÖLÜNE DÖNDÜ

  'Zengin avcılar' tarafından acımasızca katledilen bu akıllı ve sosyal hayvanların kanı Taiji Koyu'nun sularını kan kırmızısına dönüştürdü.

  Bu hayvanların aralarında en sevimli olanları ise balıkçılar tarafından doğal yaşam alanlarından koparılarak aqua parklar ve hayvanat bahçeleri gibi esaret ortamlarına satılıyor.

  Taiji koyu balina katliamıyla renk değiştirdi #1

  YAVAŞ VE ACI BİR ÖLÜM TUZAĞI

  Kaçak balina avcılarıyla ve kanun dışı avlanmayla mücadele eden 'Deniz Çobanı Koruma Derneği' isimli bir organizasyon, bu sene av sezonunda kötü şöhretli koya yine gelerek yürek yaralayan görüntüler kaydetti. Rahatsız edici görüntülerde, hala devam eden av sezonunda büyük bir balina sürüsünün yavaş ve acı dolu ölüm tuzağındaki son anları izleniyor.

  Taiji koyu balina katliamıyla renk değiştirdi #2

  BOĞULMALARI 15 DAKİKA SÜRÜYOR

  Derneğin kurucusu kaptan Paul Watson: "Botlar her sabah erkenden denize açılıyor. Bir balina sürüsü buldukları zaman adına 'koy' dedikleri bu bölgeye doğru sürüyorlar. Burada balinaları birkaç saat bazen de bir gün boyunca tutuyorlar. Önce balinaların arasında vücudunda en az yara ve çizik olanları seçiyorlar. Geriye kalan diğer balinaları bıçaklarla ve mızraklarla öldürüyorlar ya da boğuyorlar. Balıkların kuyruğuna bir halat bağlayarak suyun içine çekiyorlar. Bir yunusun ya da balinanın boğulması yaklaşık 15 dakika sürüyor." sözleriyle yaşananları özetledi.

  600 BİN LİRALIK KAZANÇ

  "Balıkçıların gözünde en güzel yunus ve balinaların esaretinin bedeli, her biri için yaklaşık 600 bin liralık kazanç anlamına geliyor. Vücudu çizikli olanların akıbeti çoğunlukla yemek tabakları oluyor. Bu balıkların etlerini pazarda satmak ikinci planda geliyor. Bu balıkçılar için kazanç kaybı manasını taşıyor. Balıkların etleri pazara düştüğünde büyük müşterisi cezaevleri oluyor. Cezaevlerindeki mahkumlar bu etlerle besleniyor." sözleriyle yaşanan bu vahşeti açıklıyor kaptan Watson.

  Taiji koyu balina katliamıyla renk değiştirdi #3

  Taiji'deki yetkililer ve balıkçılar yaşanan vahşeti, geçmişten gelen bir gelenek sözleriyle savunuyorlar. Yunus ve balina eti yemenin sığır veya tavuk eti yemekten farkı olmadığını iddia ediyorlar.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir