Euro
15.2687
-0.02%
Dolar
13.4277
-0.33%
Altın
792.9010
-0.09%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
496.763
2.42%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Trump dış politika önceliklerini açıkladı

  ABD Başkan adayı Trump, ABD'nin Irak, Suriye ve Libya'daki eylemlerinin terör örgütü IŞİD'in doğmasına neden olduğunu söyledi.
  • AA
  • 27.04.2016 - 23:01
  Trump dış politika önceliklerini açıkladı

  Cumhuriyetçi Partinin başkan adayı olmak için yarışan milyarder iş adamı Trump, Washington'daki bir otelde yaptığı konuşmada ABD Başkanı seçilmesi halinde ülkenin dış politikasının nasıl olacağını anlattı.

  "DÜŞMAN OLMAYA MAHKUM DEĞİLİZ"

  Trump, Rusya ve Çin ile barış ve dostluk içinde yaşamak istediklerini belirterek, "Bu iki ülke ile ciddi farklılıklarımız var ve ikisini de dikkatle takip etmeliyiz. Ancak düşman olmaya mahkum değiliz. Ortak çıkarlar temelinde ortak bir zemin aramalıyız." dedi.

  Trump dış politika önceliklerini açıkladı #1

  RUSYA İLE 'İYİ' BİR ANLAŞMA

  Rusya ile gerginliği düşürmenin ve iyi ilişkilerin mümkün olduğunu ifade eden Trump, "Sağduyu, bize bu korkunç düşmanlık çemberinin sona ermesi gerektiğini söylüyor ve yakında erecek." diye konuştu. Trump, başkan olursa Rusya ile iyi bir anlaşma yapmak istediğini, yapamazsa masadan derhal kalkacağını söyledi.

  Trump, Çin konusunda ise bu ülkenin ekonomik olarak ABD'den istifade ettiğini ve artık ABD'ye saygı duymadığını savundu. Çin yönetiminin Güney Çin Denizi'ndeki faaliyetlerini hatırlatan Trump, "Bunu yapmamaları gerek. Ülkemize ve başkana hiç saygıları yok. Ya birlikte çıkar sağlayacağız ya da herkes kendi yoluna gidecek. Gerekirse olması gereken bu." ifadesini kullandı.

  ORTADOĞU POLİTİKALARI

  Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana ABD'nin tutarlı bir dış politikası olmadığı görüşünü dile getiren Trump, şunları söyledi: "Bir gün Libya'yı bombalıyoruz ve halk için demokrasiyi geliştirmek adına bir diktatörden kurtuluyoruz. Ertesi gün aynı halkın ülke çökerken acı çekmesini izliyoruz. Hayatlar yok oluyor, devasa miktarda paralar kaybediliyor. Dünya artık farklı bir yer. Biz yardımsever bir ülkeyiz ama Obama ve Clinton'ın mirası zayıflık, kargaşa ve düzensizlik yani tam bir keşmekeş olacak."

  IŞİD'İN DOĞMASININ NEDENİ

  ABD yönetiminin Ortadoğu'yu "her zamankinden daha kaotik ve istikrarsız hale getirdiğini" ifade eden Trump, ABD'nin Irak, Suriye ve Libya'daki eylemlerinin IŞİD'in doğmasına neden olduğunu söyledi. Trump, geçmişte ABD'nin Irak'ı işgaline de karşı çıktığını, haklılığının şimdi görüldüğünü söyledi.

  Trump dış politika önceliklerini açıkladı #2

  Trump, "Ortadoğu'daki amacımız teröristleri yenmek ve radikal değişimler yerine bölgesel istikrarı desteklemek olmalı." görüşünü dile getirdi.

  İSRAİL'E DESTEK, İRAN'A TEPKİ

  Konuşmasında İsrail'e de değinen Trump, "Dostumuz ve Ortadoğu'daki tek gerçek demokrasi, ahlaktan yoksun bu yönetim tarafından hor görüldü ve eleştirildi" dedi.

  Obama'nın İsrail'in hiçbir zaman dostu olmadığını savunan Trump, "Obama, İran'a şefkatli bir aşk ve ihtimam göstererek bu ülkeyi yeniden büyük bir güç haline getirdi." şeklinde konuştu.


  Görüş Bildir