Euro
10.0072
-0.61%
Dolar
8.4114
-0.52%
Altın
497.38
0.04%
Borsa
1.389
-0.18%
Bitcoin
333.501
-1.72%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Trump Trans-Pasifik Ortaklığı'ndan çekildi

  Trump, Trans-Pasifik Ortaklığı (TPP) ticaret anlaşmasından ABD'nin çekilmesi için başkanlık emri (executive order) imzaladığını duyurdu.
  • AA
  • 23.01.2017 - 21:14
  Trump Trans-Pasifik Ortaklığı'ndan çekildi

  Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında, Trump, seçim kampanyasında vadettiği üzere, Asya-Pasifik bölgesinde toplam 12 ülkenin dahil olduğu TPP anlaşmasından ABD'nin çekilmesi için bir başkanlık emri imzaladı.

  Ardından Beyaz Saray resmi internet sitesinden de İspanyolca kaldırıldı.

  "AMERİKALI İŞÇİLER İÇİN ÖNEMLİ"

  Trump, TPP'in "Kötü bir anlaşma" olduğunu ifade ederek, ABD'nin TPP'den ayrılması konusunda, "Bunu uzun süredir konuşuyorduk. Az önce gerçekleştirdiğimiz icraat Amerikalı işçiler için önemli." ifadesini kullandı.

  2 YIL MÜZAKERE EDİLMİŞTİ

  TPP anlaşması ABD'nin eski başkanı Barack Obama tarafından iki yıl boyunca müzakere edilmiş, ancak ABD Kongresi tarafından onaylanmamıştı.

  Uzmanlar, ABD'nin TPP'den çekilmesinin ülke ekonomisine doğrudan etkisinin olmayacağını belirterek, Trump'ın Obama'dan çok farklı ekonomik ve ticari politikalar izleyeceğini vurguluyor.

  LOBİCİLİK FAALİYETİNİ ENGELLEDİ

  Trump, ayrıca, pazartesi günü imzaladığı diğer başkanlık emirlerinde ABD hükümetinde çalışan kişilerin görevlerinden ayrılması durumunda 5 yıl boyunca lobicilik faaliyetlerinde bulunmasını engelledi.

  Bir diğer başkanlık genelgesiyle de kürtaja destek veren uluslararası gruplara federal yardım yapılmasını yasaklayan Trump, ayrıca, ABD silahlı kuvvetleri hariç, federal kurumlara yapılacak tüm işe alımları dondurma kararı aldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir