Petrol
83.91
-1.68%
Euro
19.4066
-0.04%
Dolar
18.6336
0.02%
Altın
1.051
-0.01%
Borsa
4874
0.33%
Bitcoin
315.888
0.71%
9ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 9 C
  Trump, Türkiye'ye yaptırımları içeren savunma bütçesini onayladı

  Trump, Türkiye'ye yaptırımları içeren savunma bütçesini onayladı

  ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye yönelik yaptırımları da içeren savunma bütçesini imzaladı.
  • Haber Merkezi
  • 21.12.2019 - 04:14

  ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye yaptırımların da yer aldığı 2020 savunma bütçe tasarısını, Maryland eyaletindeki Andrews hava üssünde imzaladı.

  S-400'lerle ilgili CAATSA yaptırımları, F-35 uçaklarının teslimatının engellenmesi ve Rumlara uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını içeren tasarı, aynı zamanda 8 Ocak'ta İstanbul'da açılışı planlanan Türk Akımı Doğalgaz hattı ile Rusya'nın Kuzey Akım-2 projesine yönelik yaptırımları da içeriyor.

  Trump, Türkiye ye yaptırımları içeren savunma bütçesini onayladı #1

  S-400 ALAN TÜRKİYE'YE F-35 VERİLMEYECEK

  Tasarıda, Ankara'nın S-400 hava savunma sistemlerini alım işlemlerine devam ettiği gerekçesiyle Türkiye'ye F-35 uçaklarının teslim edilmemesi öngörülüyor. Aynı zamanda, Türkiye'ye ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele (CAATSA) Yasası kapsamında yaptırım uygulanması gerektiği ifade ediliyor.

  Trump, Türkiye ye yaptırımları içeren savunma bütçesini onayladı #2

  TÜRKİYE'NİN SİPARİŞLERİ İÇİN 440 MİLYON DOLARLIK FON

  Bütçenin, 'Ulusal Savunma Stratejisi Kapsamında Modernizasyon Programlar' kısmında ise Türkiye'nin F-35 uçaklarına ilişkin bir detay yer alıyor.

  Buna göre, "Türkiye tarafından sipariş edilen uçakların alımı için 440 milyon dolarlık" fon ayrılması öngörülüyor.

  Trump, Türkiye ye yaptırımları içeren savunma bütçesini onayladı #3

  TÜRKİYE, F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARILACAK

  Tasarı, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasını öngörüyor. Ayırca tasarıda, Savunma Bakanlığı'na, F-35 üretim bantları olan Lot 12, 13 ve 14 kapsamında, Türkiye'nin siparişlerinin en üst seviyeye çıkararak üretime sokması ve ABD Hava Kuvvetleri için yapılandırılarak satın alması için ek fon sağlıyor.

  TÜRK AKIMI VE KUZEY AKIMI-2'YE YAPTIRIMLAR

  Tasarıda, Rus enerji ihracatına katkı sağlayan enerji boru hatlarının inşasında çalışan bazı gemi şirketlerine yaptırım uygulanması şartı da getiriliyor.

  Bütçe tasarısında, "Bu yasanın kanunlaşmasından sonra 60 günde ve sonraki her 90 günde Dışişleri Bakanlığı, Hazine Bakanlığı'na danışarak, Kuzey Akımı-2 ve Türk Akım projeleri veya bu projelerin yerine inşa edilecek diğer projelerin inşası için deniz seviyesinden 100 fit ve üzeri derinliğe boru hattı döşeyen gemilerin tespitine ilişkin raporu, ilgili Kongre komitelerine sunacaktır" ifadeleri yer alıyor.

  Trump, Türkiye ye yaptırımları içeren savunma bütçesini onayladı #4

  RUMLARA SİLAH AMBARGOSU KALKIYOR

  Tasarıda Türkiye'yi ilgilendiren bir diğer madde ise, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne yönelik silah ambargolarının kaldırılması. Tasarı, söz konusu ambargoların kaldırılmasını öngörüyor ancak Rumlara silah satış ve transferlerine sınırlamalar getiriyor.

  Tasarıya göre ABD Başkanı, Rumlara 'para aklama denetimleri konusunda ABD ile çalıştığını' ve 'Rus askeri gemilerinin adaya bakım ve yakıt ikmali için demirlememesi için gerekli adımları attığını' Kongre'nin ilgili komitelerine teyit etmediği sürece ambargolar kaldırılmayacak.

  İSRAİL, YUNAN VE RUMLARLA ENERJİ-ASKERİ İŞBİRLİĞİ

  İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs ile birlikte Doğu Akdeniz’deki enerji iş birliğini kolaylaştırmak için ABD-Doğu Akdeniz Enerji Merkezi'nin kurulması öngörülüyor.

  Yunanistan'a 3 milyon dolar 'dış askeri finansman' desteği talep edilen tasarıda, 'Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim Yardımı' başlığı altında Yunanistan'a 2020 yılı için 1.3 milyon, 2021 yılı için 1.5 milyon ve 2022 için 1.8 milyon dolar; Kıbrıs'a ise 2020’de 200 bin, 2021’de 500 bin ve 2022’de ise 750 bin dolar yardımın aktarılması hesaplanıyor.

  YUNANİSTAN VE RUMLARA "KORUMA"

  Buna ilaveten Rumların münhasır ekonomik bölgesine ve Yunanistan'ın hava sahasına ilişkin herhangi bir müdahalenin ABD Dışişleri Bakanlığı ve diğer ilgili mekanizmalarca tespit ve rapor edilmesi de tasarıya eklenen maddeler arasında yer aldı.


  Görüş Bildir