Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.435
-0.33%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C
  Trump'ın azil sürecinde gelişme

  Trump'ın azil sürecinde gelişme

  Amerikalı diplomat ifade değiştirerek; ABD'nin Ukrayna'ya yapması gereken 400 milyon dolarlık askeri yardımın, Trump'ın talep ettiği yolsuzluk soruşturmasına bağlı gibi göründüğünü söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 06.11.2019 - 09:04

  ABD Kongresi'nin Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Trump'ın görevini kötüye kullanarak, yabancı bir liderden 2020 Başkanlık seçimlerine müdahalesini istediği şüphesiyle görevden azil sürecini başlatmıştı.

  Azil süreci için kilit bir isim olarak görülen Amerikalı üst düzey bir diplomat, ifadesini değiştirdi.

  BÜYÜKELÇİ İFADESİNİ DEĞİŞTİ

  ABD'nin Avrupa Birliği Büyükelçisi Gordon Sondland, üst düzey bir Ukraynalı yetkiliye ABD'nin ülkeye yapması planlanan yaklaşık 400 milyon dolarlık askeri yardımın, Trump'ın talep ettiği yolsuzluk soruşturmasına bağlı gibi göründüğünü söylediğini, ABD Kongresi'ne iletti. Sondland, daha önce askeri yardımların siyasi bir faydaya dayalı olduğu iddiasını reddetmişti.

  Trump ın azil sürecinde gelişme #1

  AZİL SÜRECİNDE KİLİT İSİM

  Sondland ifadesinde, Washington'ın Ukrayna'ya askeri yardımlarının ülkede yolsuzlukları soruşturma sözünü içeren bir açıklama yapılması koşuluna bağlandığını, eylül ayı itibarıyla anladığını söyledi. Azil süreci için kilit bir isim olarak görülen diplomat, 1 Eylül'de Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy'nin danışmanlarından Andriy Yermak ile yaptığı bir görüşmeyi ifadesine ekledi.

  "YOLSUZLUK AÇIKLANMADIĞI SÜRECE, YARDIMLAR YENİDEN BAŞLAMAZ"

  İfadesinde Sondland, "Yermak ile bireysel olarak konuştuğumu şimdi hatırlıyorum. Ona, Ukrayna haftalardır üzerinde konuştuğumuz yolsuzluk açıklamasını kamuoyuyla paylaşmadığı müddetçe, ABD yardımlarının yeniden başlamasının pek mümkün görünmediğini söyledim." dedi.

  Trump ın azil sürecinde gelişme #2

  Trump'ın azil süreci resmen başladı

  Trump ın azil sürecinde gelişme #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir