Euro
10.0549
0.18%
Dolar
8.4637
0.3%
Altın
492.68
0.09%
Borsa
1.393
0%
Bitcoin
336.071
-2.87%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C
  Trump'tan Suriyede güvenli bölge kararı

  Trump'tan Suriyede güvenli bölge kararı

  ABD Başkanı Donald Trump,, Amerikan ABC kanalına verdiği mülakatta "Suriye'de kesinlikle güvenli bölgeler oluşturacağımç.'' dedi.
  • Ajanslar
  • 25.01.2017 - 23:51

  Cuma günü yemin ederek ABD'nin 45. Başkanı olan Trump, Beyaz Saray'daki koltuğuna oturduktan sonraki ilk televizyon mülakatını ABC kanalından David Muir'e verdi.

  KESİNLİKLE GÜVENLİ BÖLGE OLUŞTURACAĞIM

  ABD Başkanı Donald Trump, milyonlarca mültecinin Avrupa ülkelerine alınmasının büyük bir hata olduğunu ifade ederek "Suriye'de kesinlikle güvenli bölgeler oluşturacağım." dedi.

  Trump tan Suriyede güvenli bölge kararı #1

  ABD Başkanı Donald Trump, "yasa dışı göçmenleri önlemek" ve "sınır güvenliğini artırmak" amacıyla Meksika sınırına duvar örülmesini öngören kararnameyi imzaladığını açıkladı.

  MEKSİKA DUVARIN PARASINI YÜZDE 100 ÖDEYECEK

  Meksika sınırına duvar inşası sözlerini bir kez daha yineleyen Trump, ilk başta Amerikan vergi mükelleflerinin parasıyla yapılacak olan duvarın masraflarının Meksika'dan kesinlikle alınacağını dile getirdi.

  "Meksika, duvarın parasını yüzde 100 ödeyecek." diyen Trump, yakın zamanda Meksika hükümeti ile görüşmelere başlayacaklarını ve söz konusu paranın "bir şekilde" tahsil edileceğini bildirdi.

  Trump Meksika duvarı kararını imzaladı-haberi için tıklayın

  TRUMP'TAN GÜVENLİ BÖLGE HATIRLATMASI

  Trump, önceki hafta İngiltere'nin The Times ve Almanya'nın Bild gazetelerine Ortadoğu'ya ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş, "Suriye'de güvenli bölgeler oluşturmalıydık. Öyle yapmış olsaydık (mülteci krizi) çok daha ucuza mal olurdu." ifadelerini kullanmıştı.

  Aynı taslak kararnamede, mülteci ve göçmenlerin ülkeye kabulü ile ilgili yeni düzenleme ve prosedürler de dikkati çekti.

  İKİNCİ TALİMATA KADAR SURİYE'DEN MÜLTECİ KABULÜ YOK

  Taslak kararname Suriye'den ikinci talimata kadar mülteci kabulünü bloke ederken diğer ülkelerden de 120 gün boyunca herhangi bir mülteci kabulünün yapılmamasını öngörüyor.

  Belirtilen süre tamamlandıktan sonra ise sadece İç Güvenlik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal İstihbarat Direktörünün ortak onay verdiği ülkelerden mülteci kabul edilmeye başlanacak.

  MÜLTECİ KABUL SINIRI 50 BİNE İNİYOR

  Taslakta, bir önceki ABD Başkanı Barack Obama döneminde 110 bin olan yıllık mülteci kabul üst sınırının 50 bine indirildiği görülüyor.

  Onaylanması halinde söz konusu kararname kapsamında 30 gün süresince Irak, Libya, Suriye, Iran, Sudan, Somali ve Yemen'den gelenler, hangi vize veya belgeleri olursa olsun ABD'ye alınmayacak.

  İnsan hakları ve özgürlükler konusunda hakkında "özel kaygı" duyulan ülkeler listesinde yer alan ülkelerin vize işlemleri 60 gün askıya alınacak. Bu süreden sonra İç Güvenlik ve Dışişleri Bakanlığı ile ulusal istihbarattan istenen bilgileri temin etme konusunda üzerine düşeni yapmayan ülkelerin vatandaşları ABD'ye giremeyecek.

  Taslak kararnameye göre, ABD'ye gelen veya gelecek bütün yabancılar için biyometrik giriş-çıkış takip sistemi kurulacak. Benzer şekilde 38 ülkeye uygulanan vize muafiyeti programı süresiz olarak askıya alınıp karşılıklı anlaşmaların "karşılıklı olarak uygulanıp uygulanmadığı" incelenecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir