Euro
15.2443
-0.28%
Dolar
13.6272
0.28%
Altın
794.4780
-0.02%
Borsa
1968
0.86%
Bitcoin
505.534
-2.66%
3ºC
İstanbul
Bulutlu 3 C

  Türk gemisini korsanlar bastı

  Nijerya açıklarında Tersan Denizcilik Şirketi’ne ait kimyasal ürün tankeri korsanların saldırısına uğradı.
  • 06.11.2014 - 07:51
  Türk gemisini korsanlar bastı

  Türk gemisini korsanlar bastı #1

  Milliyet'te yer alan habere göre; Tersan Denizcilik Şirketi’ne ait olan, 132 metre boyundaki Basat isimli Malta bayraklı kimyasal ürün tankerine Nijerya açıklarında korsanlar saldırdı. Nijerya’nın 60 mil kadar açığında seyir halinde olan gemiye saldırı önceki Sabah 07.00 sıralarında gerçekleşti.

  14 PERSONEL PANİK ODASINDA

  Baskın yapan korsanları fark eden kaptanın hemen gemideki tüm personel için alarm verdiği öğrenilirken, 16 kişilik mürettebatın 14’ünün bu alarm üzerine “panik odası” olarak bilinen sığınma yerinde toplandığı belirtildi. Güvertede görev yapan mürettebattan Emrah Samancıoğlu ve Murat Yılmaz ise bu odaya giremeyince korsanlar tarafından rehin alındı. Gemiye çıkan korsanların rastgele ateş açtığı ve buldukları değerli eşyalara el koydukları da öğrenildi. İki Türk denizciyi tekneyle yanlarında götüren 8 kişilik korsan grubun, karaya çıkarttıkları Samancıoğlu ve Yılmaz’ı bir bölgede tuttukları tespit edildi.

  KORSANLAR FİDYE İSTİYOR

  Olayın duyulmasının ardından Nijerya’daki yerel avukatlarla irtibata geçen Tersan Denizcilik yetkilileri, istenen fidye için işlemleri başlattı. Şirket istenen fidye miktarını açıklamaktan kaçındı. Fidye ödendikten sonra kaçırılan personelin uçakla Türkiye’ye getirileceği belirtildi. Firma yetkilileri, “Diğer 14 personelin durumu iyi ve gemi normal rotasına devam ediyor. Gerekli her yere bilgi verdik ve korsanlarla görüşmelerimiz sürüyor” açıklamasını yaptı.

  KORSANLIK NİJERYA'DAN SOMALİ'YE SIÇRADI

  Deniz korsanları daha çok Doğu Afrika sahillerinde özellikle de Somali kıyılarında faaliyet gösterirken uluslararası önlemlerle büyük oranda güç kaybettiler. Donanmaların bölgede düzenli bulunmaları nedeniyle gemilere saldıramayan korsanlar, Batı Afrika’da varlıklarını halen sürdürüyor. Genellikle bir ana gemiden küçük ve hızlı teknelerle hareket ederek nakliye gemilerine saldıran korsanlar, 8-10 kişilik gruplardan oluşuyor.

  Afrika kıyılarında seyredecek gemilere emekli SAT komandolarından oluşan timlerle güvenlik hizmeti veren Securişöhlen deniz Özel Güvenlik Genele Müdürü Murat Şöhlen, “Deniz korsanlığının bitmesi çok zor. Çünkü boşluk buldukları yerde varlıklarını sürdürürler. Bunun için Afrika ülkelerine uygulanan sömürgeci düzenin değişmesi gerekir. Gemiler silahlı özel güvenlik hizmeti alarak bu beladan kolayca kurtulabilir. Özellikle de insan kaçırmalarda ödeyecekleri fidyeler güvenlik hizmeti bedelinin çok üstünde” dedi.

  Öte yandan Tom Hanks’ın başrölünü oynadığı Kaptan Phillips adlı filimde de korsanların saldırısına uğrayan mürettebat güç anlar yaşarken panik odasına sığınarak kurtulmuştu.


  Görüş Bildir