Euro
15.2573
0.75%
Dolar
13.4618
0.64%
Altın
792.2100
0.28%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
518.352
-9.95%
2ºC
İstanbul
Kar 2 C
  Türkiye'den kalkan ABD uçakları IŞİD'i vurdu

  Türkiye'den kalkan ABD uçakları IŞİD'i vurdu

  Dün ilk kez İncirlik’ten havalanan ABD uçakları, IŞİD'in Suriye'deki kalbi olan Rakka'yı vurdu.
  • AA
  • 06.08.2015 - 08:44

  Türkiye’nin geçen ay IŞİD’e karşı savaşta kullanım izni verdiği İncirlik Üssü’nden dün havalanan silahlı predatörler, Rakka’daki IŞİD hedeflerini vurdu. Güvenilir kaynaklar, Suriye’ye yönelik ABD hava araçlarıyla yapılan operasyonun önümüzdeki günlerde de devam edeceğini söyledi.

  Türkiye den kalkan ABD uçakları IŞİD i vurdu #1

  DÜN İLK KEZ IŞİD'İ VURDU

  ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Laura Seal, ABD uçaklarının Türkiye'den kalkarak IŞİD'e karşı yaptığı operasyonlara ilişkin soruları yanıtladı. Hafta sonunda ABD'nin insansız hava uçaklarının IŞİD'e karşı yapılan operasyonlar doğrultusunda Türkiye'den uçuşa başladıklarını, fakat o süre zarfında saldırı yapmadıklarını hatırlatan Seal, "Dün, ABD ilk defa insansız hava aracı kullanmak suretiyle Türkiye'den havalanarak IŞİD'i vurdu" ifadesini kullandı.

  Seal, bu görevlerin, Birleşik Ortak Görev Gücü operasyonlarının IŞİD'i tamamen ortadan kaldırmak adına yaptığı operasyonların bir parçası olduğu belirtti.

  Türkiye'den kalkan ABD uçakları IŞİD'i vurdu VİDEO


  ÇAVUŞOĞLU: KAPSAMLI MÜCADELE BAŞLAYACAK

  Saldırı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Güneydoğu Asya Uluslar Topluluğu (ASEA) 48’inci Dışişleri Bakanları Toplantısı için bulunduğu Malezya’da yaptığı açıklama sonrasına denk geldi. Çavuşoğlu, dün Malezya’da ABD’li mevkidaşı John Kerry ile görüşmesinden sonra İncirlik’le ilgili “Şu anda ABD ile yapılan anlaşma gereği teknik olarak İncirlik Üssü’nün kullanıma açılması konusunda mesafe katettik. İnsanlı ve insansız Amerikan uçaklarının gelmeye başladığını görüyoruz. Yakın bir süre içinde IŞİD’e karşı kapsamlı mücadeleyi de hep birlikte başlatmış olacağız” diye konuştu.

  "EĞİT DONAT TEK BAŞINA YETERSİZ"

  Pentagon, hafta sonundan itibaren Amerikan insansız hava araçlarının İncirlik’ten silahlı kalktığını açıklamıştı.

  Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, El Nusra örgütünün ilk eğit-donat birliğini kaçırmasıyla ilgili eğit-donatın önemli olduğunu ancak tek başına yetersiz olacağını, arazideki sorunu, gerek IŞİD ile mücadelede gerekse rejime karşı verilen mücadelede yetersiz kalacağını söylediklerini belirtti. Bakan, “Biz şu anda ABD ile beraber Suriye’deki ılımlı muhalifleri eğitiyoruz ve donatıyoruz. IŞİD ile mücadelemize de çok kısa süre içinde başlayacağız. Bunu takiben IŞİD ile mücadelede ılımlı muhalifler için zemin daha güvenli hale gelecek” dedi. Çavuşoğlu, “IŞİD’den kazanılan yerlerin ister istemez doğal güvenli bölge haline geleceğini ve bu bölgede ılımlı muhaliflerin yer bulacağını” söyledi.

  ABD’NİN EĞİTTİĞİ MUHALİFLER: EL KAİDE’YLE SAVAŞMAYIZ

  ABD’nin radikal grupları tasfiye etmek için eğittiği iddia edilen muhalifler, El Kaide’nin Suriye’deki kolu El Nusra Cephesi’yle savaşmayacaklarını duyurdu. Eğit-Donat programı kapsamının ilk mezunları Suriye’ye geçtikten kısa bir süre sonra El Nusra Cephesi’nin hedefi olmuştu. Önceki gün bir 30. Tümen adına yapılan açıklamada, “El Nusra Cephesi’yle savaşmadık ve savaşmayacağız” denildi. Kilis’ten yola çıkmalarının ikinci haftasında El Nusra Cephesi’nin saldırılarına maruz kalan grubun 54 militanının 5’i ölmüş, 31’i kaçırılmıştı.

   

     Görüş Bildir