Euro
15.4313
0.74%
Dolar
13.6029
0.54%
Altın
794.8790
0.69%
Borsa
1,979.20
-0.03%
Bitcoin
575.600
0.54%
4ºC
İstanbul
Bulutlu 4 C

  Türkiye'ye gelmek istemeyen mülteci intihara kalkıştı

  Yunanistan'dan Türkiye'ye gönderilecek sığınmacılardan biri Türkiye'ye gönderilmesi halinde kendini asacağını söyleyerek direğe çıktı.
  • 07.04.2016 - 10:36
  Türkiye'ye gelmek istemeyen mülteci intihara kalkıştı

  Göçmenlerin tutulduğu Yunanistan'ın Midilli Adası'ndaki Moria kampında bir günü aşkın süredir Türkiye'ye geri gönderilmemek için protestoda bulunan Pakistan uyruklu göçmenlerden biri elektrik direğine çıkarak intihar girişiminde bulundu. Önce, yüksek voltajlı elektrik tellerine tutunarak intihar etmek isteyen göçmen, daha sonra ise direğe bağladığı atkıyla kendini asmaya kalkıştı. Bir diğer göçmenin direğe çıkarak aşağı indirmeye çalıştığı şahıs, daha sonra direğe çıkan bir polisin ikna çabasıyla aşağı inmeyi kabul etti.

  Türkiye ye gelmek istemeyen mülteci intihara kalkıştı #1

  "MEDYA BİZE YARDIM ETSİN"

  Aşağı indikten sonra fenalaşan göçmene gönüllüler ve diğer göçmenler tarafından müdahalede bulunuldu. İntihar girişiminde bulunan Pakistan uyruklu göçmen, "Ben hayvan değilim, insanım. Bize sığınma talebi için belge vermediler. Bizi atıyorlar. Burası çok kötü bir yer. Adalet istiyorum. Medya bize yardım etsin" diyerek medya mensuplarına seslendi. Kamp girişinde bir günü aşkın süredir eylemlerine devam eden Pakistan uyruklu göçmenler, Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki mutabakat ve kamp koşullarını protesto ediyor. Kampta yatacak yer bulunmadığını belirten göçmenler, geceyi gösteri düzenledikleri arazide uyuyarak geçirdi.

  Türkiye ye gelmek istemeyen mülteci intihara kalkıştı #2

  2 BİN KİŞİLİK KAMPTA 3 BİN KİŞİ KALIYOR

  Bazı göçmenler açlık grevine başladı. Yaklaşık 2 bin kişi kapasiteli kampta, 3 bini aşkın sığınmacı ve göçmenin bulunduğu bildirildi. Düzensiz göç ve insan kaçakçılığı ile mücadele amacıyla Türkiye ile AB arasında 18 Mart'ta Brüksel'de mutabakata varılmıştı. 4 Nisan'da başlayan uygulamaya göre, Türkiye, kendi topraklarından Yunan adalarına geçtiği kanıtlanan göçmenleri geri kabul ediyor. Bu kimselerden Suriyeli olmayanların Türkiye tarafından ülkelerine iade edilmesi için işlem yapılıyor.

  Türkiye ye gelmek istemeyen mülteci intihara kalkıştı #3


  Görüş Bildir