Türkiye'yi bekleyen büyük Suriye krizi

Türkiye'yi bekleyen büyük Suriye krizi

Guardian'ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Martin Chulov, bugün Suriye'de geri dönülemeyecek bir noktaya gelen krizden en kötü etkilenecek ülkelerden birinin Türkiye olduğunu düşünüyor...

Martin Chulov, Suriye'de rejim güçleri ile muhalifler arasında 18 ay önce başlayan ve iç savaşa dönüşerek, asker olsun sivil olsun 23 binden fazla kişinin ölümüne neden olan çatışmaların Ortadoğu'ya ve Türkiye'ye etkisini yazdı.

SORUN SURİYE SINIRLARI İÇİNDE KALMAZ

Chulov'un, "Suriye, geri dönüşü olmayan nokta" başlığını taşıyan analizi şöyle:

Esad rejimi ve Özgür Suriye Ordusu arasındaki mesele ölüm kalım mücadelesi haline geldi. İç savaş tüm Ortadoğu'yu tehdit ediyor...

Muhaliflerin en büyük isteği bölgedeki etkin ülkelerin devreye girmesi. Böyle bir durumda, sorun Suriye sınırları içinde kalmaz.

SURİYE KRİZİ SINIRLARI AŞARSA..

500 yıllık Osmanlı İmparatorluğu'nun 90 yıl önce parçalanmasından sonra Suriye, Irak, Lübnan ve Ürdün'ün sınırları belirlenmiş, İsrail ortaya çıkmıştı.

Suriye krizi sınırları aşarsa, Ortadoğu'da, Osmanlı'nın dağılmasından sonra yaşananlardan da daha derin değişimler meydana gelir.

'MÜLTECİ KRİZİNDEN FAZLASI YAŞANIR'

Suriye'deki ayaklanmadan ilham alan Irak'taki İslami gruplar, ülkede varlıklarını yeniden güçlendirir.

Şam yönetiminin devrilmesi İran'ın yanı sıra Lübnan'daki Hizbullah için de büyük bir hezimet olur. O zaman, Türkiye gibi güçlü devletler de bu etkiden kaçamaz.

Suriyeli Kürtler, idari otoritesinin zayıflamasıyla kendilerine devlet kurma şansı tanındığına karar verirse Türkiye mülteci krizinden çok daha büyüğüyle karşılaşır.