Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.953
1.72%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Ukrayna karşıtları Moskova'da miting düzenledi

  Rusya'nın başkenti Moskova'da, Ukrayna'da bir yıl önce düzenlenen, "Meydan" olayları olarak bilinen ve eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in ülkeyi terk etmesine yol açan gösteriler protesto edildi.
  • AA
  • 21.02.2015 - 17:22
  Ukrayna karşıtları Moskova'da miting düzenledi

  moskova

  Moskova'nın merkezinde yer alan Puşkin Meydanı'nda "Unutmayacağız, affetmeyeceğiz" sloganıyla toplanan kalabalık, Devrim Meydanı'na kadar yürüdü.

  "Anti-Meydan" adlı bir sivil toplum kuruluşu tarafından organize edilen yürüyüşte, Ukrayna'nın doğusunda yaşanan çatışmaların son bulması yönünde pankartlar taşındı ve ayrılıkçılar lehine sloganlar atıldı.

  Ukrayna karşıtları Moskova da miting düzenledi #2

  35 BİN KİŞİ KATILDI

  Moskova polisinin verilerine göre yürüyüşe 35 bin kişi katıldı. Yürüyüşe destek verenler arasında, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Rus politikacılar da yer aldı.

  AA muhabirine konuşan Nina Tarasova isimli gösterici, Ukrayna'nın doğusunda iki kız kardeşinin yaşadığını belirterek, "Bugün buraya Ukrayna'daki iç savaşı protesto etmeye geldim. Gösteriye bu kadar geniş katılım olması memnun edici. Ukrayna'ya bir an önce barış gelmesini istiyoruz" diye konuştu.

  Ukrayna karşıtları Moskova da miting düzenledi #3

  Aleksey Veregaşin adlı gösterici ise Moskova'ya gösteriye katılmak üzere bir günlüğüne geldiğini söyledi. Veregaşin, "Turuncu devrim karşıtı atmosferi desteklemek için buradayım" dedi.

  Ruslan Dubrov ve ailesi de Ukrayna'da barışa destek için yürüdüklerini dile getirdi.

  MEYDAN OLAYLARI

  Ukrayna'nın eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşmasını askıya alması üzerine, 2013'ün kasım ayında Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'nda protesto eylemleri başlamıştı. Daha sonra protestocular ile hükümet güçleri arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda eylemci hayatını kaybetmişti. Olayların ardından Yanukoviç, Şubat 2014'te başkent Kiev'i terk ederek Rusya'ya gitmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir