Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
479.736
1.22%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  Ukrayna: NATO üyeliği gündemde değil

  Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin, Ukrayna'nın NATO üyeliğine başvurmasının gündemde olmadığını söyledi.
  • 11.09.2014 - 13:17
  Ukrayna: NATO üyeliği gündemde değil

  Pavel Klimkin

  Pavel Klimkin, ülkesinin NATO'ya üye olmak için başvuru yapmasının şu aşamada gündemde olmadığını, bunun yerine Ukrayna ile NATO arasında "genişletilmiş imkanlar programını" hayata geçirmeye odaklanmak gerektiğini belirtti.

  NATO ÜYELİĞİ GÜNDEMDE YOK

  Klimkin, yerel bir televizyona yaptığı açıklamada, şu aşamada ülkesinin NATO üyeliğinin gündeme getirilmesinin aslında bu ihtimali uzaklaştıracağını söyledi. Klimkin, Galler'de geçen hafta yapılan NATO zirvesinde Ukrayna'nın güvenlik alanında desteklenmesine yönelik sağlanan uzlaşmaların yanı sıra Ukrayna ile NATO arasındaki işbirliği imkanlarının genişletilmesi programı konusunda mutabakat sağladığını hatırlattı.

  "NATO ÜYELİĞİ İÇİN REFERANDUM YAPILMALI"

  Ukraynalı bakan, bu program çerçevesinde ülkenin menfaatlerine uygun çok özel yol haritasının oluşturulacağını ve bunun ülkesine NATO ile işbirliğinde istedikleri kadar ileri gitmelerine imkan verebileceğini vurguladı. Vatan Partisi lideri Yulya Timoşenko, dün yaptığı açıklamada, parlamento seçimleriyle aynı zamanda Ukrayna'nın NATO üyeliğine ilişkin referandum yapılması gerektiğini dile getirmiş, bununla ilgili tekliflerini Merkez Seçim Komisyonu'na sunduklarını kaydetmişti.

  RUSYA, KİEV İLE MOSKOVA ARASINDAKİ GÜVENİ YOK ETTİ

  Klimkin, ayrıca Rusya yönetiminin Kiev ile Moskova arasındaki güveni yok ettiğini, bundan dolayı iki ülkenin şu anda sadece kritik konularda diyaloğu sürdürebildiğini söyledi. Klimkin, "Rusya, aralarında Budapeşte Memorandumu da dahil tüm sorumlulukları tamamen yok etti. Önemli olan güvendir. İşte bu güven iki ülke arasında şu anda yoktur” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir