Petrol
110.49
-0.18%
Euro
17.4699
1.00%
Dolar
16.3807
1.90%
Altın
974.25
0.83%
Borsa
2418
0.00%
Bitcoin
486.901
2.01%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Ukrayna'da ateşkes imzalandı

  Ukrayna’nın doğusunda dört aydan beri devam eden savaşın durdurulması için ateşkes protokolü imzalandığı iddia edildi.
  • 05.09.2014 - 16:49
  Ukrayna'da ateşkes imzalandı

  Ukrayna da ateşkes imzalandı #1

  Minsk'te Rusya, Ukrayna, AGİT ve Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıların katılımıyla yapılan görüşmelerde ateşkes protokolü imzalandığı iddia edildi.

  ÖN PROTOKOL İMZALANDI

  Rusya'nın Ria Novosti ajansı sözde Donetsk Halk Cumhuriyetinin Twitter adresini kaynak gösterirken, resmi İnterfax ajansı haberini Minsk'teki görüşmelerden haberdar olan bir kaynağa dayandırdı. Her iki haber de "Kiev'le Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti arasında bugün saat 17:00'ten itibaren ateşkesin başlamasına ilişkin protokol imzalandı" diye servis edildi.

  Kısa süre sonra ise Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Twitter'dan bu açıklamayı yaptı: "Minsk'te ateşkes anlaşmasına ilişkin ön protokol imzalandı. Bu protokolün Cuma günü yürürlüğe girmesi gerekiyor"

  POREŞENKO ATEŞKES EMRİ VERDİ

  Poroşenko, anlaşma kapsamında ordu birliklerine 18.00'dan itibaren ateşkes emri verdi. Poroşenko, Ukrayna Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yayınlanan açıklamasında "İnsan hayatının yüksek değerini göz önünde bulundurarak akan kanın durması ve insanların acılarına son verilmesi için  mümkün olan ve olmayan her şeyi yapmamız gerekiyor" dedi.

  Ukrayna Cumhurbaşkanı, Misnk'teki protokolle ilgili bu cümleye yer verdi: "Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in Donbass'daki yasa dışı silahlı gruplara ateşi durdurma çağrısından, üç taraflı temas grubunun toplantısında Ukrayna Cumhurbaşkanının barış planının uygulanmasına ilişkin protokolün imzalanmasından yola çıkarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanına 5 Eylül saat 18:00 itibarile ateşi durdurma emri veriyorum."  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir