Petrol
110.22
-1.19%
Euro
16.21
0.60%
Dolar
15.54
0.41%
Altın
921.68
0.00%
Borsa
2420
0.04%
Bitcoin
472.464
-1.53%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C

  Ürdün DAEŞ'i füzelerle vurdu

  ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonun, Ürdün'den fırlatılan roketlerle Suriye’nin güneyindeki DAEŞ noktalarını ilk kez vur
  • AA
  • 12.03.2016 - 01:49
  Ürdün DAEŞ'i füzelerle vurdu

  Ürdün DAEŞ i füzelerle vurdu #1

  ABD öncülüğündeki koalisyonun DAEŞ’e karşı yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonları Sözcüsü Albay Steve Warren, Bağdat’tan video-konferans yoluyla Pentagon’daki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  DAEŞ’e karşı yürütülen hava operasyonlarına ilişkin bilgi veren Warren, bir soru üzerine “Yüksek Mobiliteli Topçu Roket Sistemi (HIMARS)” ile ilk kez Ürdün’den Suriye’deki hedeflerin vurulduğunu belirtti.

  Warren, Suriye’nin güneyinde Ürdün sınırına yakın bir mevkideki DAEŞ’in karargahının Suriyeli muhaliflere destek sunmak için vurulduğunu dile getirerek, HIMARS’ın “çok yönlü” ve “esnek” bir silah sistemi olduğunu kaydetti.

  HIMARS’ı “saldırıları gerçekleştirmek için diğer bir platform” olarak tanımlayan Warren, bu türdeki saldırıları sürdürmek niyetinde olduklarını ifade etti.

  Warren, bir soru üzerine DAEŞ karargahına yönelik operasyonda hava saldırısından ziyade HIMARS’ın daha “pratik bir karar” olduğunu anlattı. Warren, bu kararın alınmasında Rusların bölgedeki operasyonlarının bir ilgisinin bulunmadığını vurguladı.

  "Ahrar-uş Şam ve Ceyşu’l İslam sahada başarılı"

  Warren, Suriye’deki muhalif gruplardan Ahrar-uş Şam ile Ceyşu’l İslam gruplarının sahada başarı kazanmaya devam ettiğini söyledi.

  Suriye’de bu grupların sahadaki güçlü aktörler arasında yer aldığı vurgulanarak, onlara karşı güvenlerinin sorulması üzerine Warren, “Bu iki gruba aşinayım. Başarı elde etmeye devam ediyorlar, bu düşmanla nasıl savaşılacağını öğrenmeyi sürdürüyorlar. Onların hem DAEŞ hem de rejime karşı sınırlı mücadele ortaya koyduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

  Warren, bu grupların birçok yerde etkin olduğunu belirterek, sahada varlıklarının farkında oldukları bu gruplara destek vermediklerini belirtti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir