Uzak Doğu'da ada krizi büyüyor-Video

Uzak Doğu'da ada krizi büyüyor-Video

ÇİN-JAPONYA-GÜNEY KORE ARADINDA KRİZ

Bir grup Çinli eylemcinin ardından Japon milliyetçiler de iki ülkenin üzerinde hak iddia ettiği Doğu Çin Denizi'ndeki adalara çıktı. Olay Çin'de büyük tepki topladı, gösteriler düzenlendi.

Bu arada Güney Kore de, Japonya ile arasında gerilime neden olan adaya anıt dikti.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

İKİNCİ KARDAK KRİZİ

Türkiye ile Yunanistan arasında 1990'larda yaşanan Kardak Krizi'nin bir benzeri bu kez Uzak Doğu'nun süper güçleri arasında yaşanıyor.

Japonya ile Çin ve Güney Kore arasında, insan yaşamayan adalar üzerindeki egemenlik iddiası yüzünden çıkan gerilim büyüyor.

JAPONLARIN ADAYA ÇIKMASI ÇİNLİLERİ ÇILDIRTTI

Çinli aktivistlerin ardından bir grup Japon milliyetçinin de ellerinde Japon bayraklarıyla tartışmalı adalara çıkması üzerine binlerce Çinli sokaklara döküldü.

Çin'in Şenzen ve Harbin kentlerinde düzenlenen gösteriler sırasında aralarında polis araçlarının da bulunduğu Japon yapımı otomobillere saldırıldı.

Gösteriler sırasında Japon yapımı onlarca otomobil ağır hasar gördü. Japon bayrakları da ateşe verildi.

Göstericilerin öfkesi olayların kısa sürede yatışmayacağını ortaya koyuyor.

ÇİNLİLER "SENKAKU", JAPONLAR "DİAYOU" DİYOR

Doğu Çin Denizi'nde Japonların Senkaku, Çinlilerin Diaoyu olarak adlandırdıkları ada konusunda Japon milliyetçiler de geri adım atmamakta kararlı.

GÜNEY KORE ANIT DİKTİ

Bu arada Güney Kore de Japonya ile arasında ihtilafa yol açan adaya üzerinde bu adanın egemenliği Kore ulusuna aittir yazan bir anıt dikti.

Japonların Takişima, Güney Korelilerin ise Dokdo adını verdiği adada yapılan törene çok sayıda Güney Koreli yetkili de katıldı.