Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.825
2.18%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Vatikan'da bir ilk: Türk Papa Roncalli aziz ilan edilecek

  Türk dostu olarak bilinen Papa Roncalli, Vatikan'da çok nadir görülen bir törenle bugün 'aziz' ilan edilecek.
  • 27.04.2014 - 07:51
  Vatikan'da bir ilk: Türk Papa Roncalli aziz ilan edilecek

  Vatikan da bir ilk: Türk Papa Roncalli aziz ilan edilecek #1

  Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre, Türkiye ile Hristiyan dünya arasında sıcak bağlar kurulmasına büyük katkıları olan iki Papa, bugün Vatikan'da hazırlıkları aylardan beri devam eden bir törenle 'aziz' ilan edilecekler. Böylece Papa 2'nci Jean Paul ile Türkler'in Papa Roncalli olarak bildiği, 23'üncü Ioannes Hrsitiyanlığın en yüksek mertebelerinden biri olan bu unvanı alan çok nadir isimler arasına katılacaklar.

  1935 ile 1944 yılları arasında Türkiye'de Vatikan resmi temsilcisi (ApostoliK Viker) olarak görev yaptı. İstanbul'da geçirdiği yıllarda Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki St. Antuan Kilisesi'nde vaazlar verdi. Türkiye'yi ve Türkler'i öok sevdiğini söyleyerek akıcı Türkçe öğrendi hatta bir Noel ayininde Türkçe dua okuması çok sıradışı bir davranış olarak görüldü.

  BEŞİKTAŞ TARAFTARI PAPA

  Türk insanıyla yakın ilişkiler kuran ve Boğaz'a aşık olan Papa Rocalli'nin en büyük tutkularından biri de futbol ve Beşiktaş'tı. O dönem siyah beyazlıların maçlarını oynadıkları Şeref Stadı'ndaki maçlara gitmeyi çok severdi. Polonezköy'de yaşayan Hristiyan cemaati de sık sık ziyaret ederdi. İşte Türkiye için bu kadar önemli olan ve bu özellikleri nedeniyle 'Türk Papa' (Papa Turco) lakabıyla anılan Roncalli için bugün Vatikan'da düzenlenecek tören, bahçesinde Papa'nın heykelinin bulunduğu St. Antuan Kilisesi'nde de canlı olarak ve Türkçe tercümeyle yayınlanacak.

  TÜRK PAPA'NIN AZİZLİĞİ TÜRKİYE'DE DE KUTLANACAK

  Harbiye'deki St. Esprit Kilisesi'nde de Papa'nın aziz ilan edilmesinin onuruna Boğaziçi Üniversitesi Klasik Müzik korosu bir konser verecek. 'Türk Papa' ile ilgili etkinlikler 2014 süresince de devam edecek. 4 Mayıs'ta Papa'nın Türkiye yıllarını anlatan kitabın yazarı Prof. Rinaldo Marmara St. Antuan'da bir fotoğraf sergisinin açılışını yapacak. 6 Haziran'da düzenlenecek konferansa ise siyaset ve akademi dünyasından isimler katılacak. 16 Kasım'daki kapanış etkinliğinde ise St. Esprit Kilisesi'nde Türkiye'deki Hristiyan cemaatlerinin liderlerinin katılımıyla bir seremoni düzenlenecek.

  Papa Roncalli, Nazi zulmünden kaçan yüzlerce Yahudi'ye yardım edip hayatlarını kurtarmış olması nedeniyle Yahudiler tarafından da saygıyla anılan isimlerden biri olarak tanınıyor.Günler önceden Vatikan'da yüzlerce kişi tören için beklemeye başladı.

  Haberin tamamı için tıklayın


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir