Petrol
97.92
-0.09%
Euro
18.4211
0.11%
Dolar
17.9401
0.04%
Altın
1.038
-0.06%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.104
-0.64%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C
  Vestfalya'daki seçimlerde gülen taraf Merkel oldu

  Vestfalya'daki seçimlerde gülen taraf Merkel oldu

  Almanya'nın en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya'daki seçimlerde Merkel'in partisinin yüzü gülerken, Schuzl ve Cem Özdemir hüsrana uğradı.
  • Ajanslar
  • 14.05.2017 - 22:41

  Vestfalya daki seçimlerde gülen taraf Merkel oldu #1

  18 milyonluk nüfusuyla Almanya’nın en büyük eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’daki seçimde, yüzü gülen Başbakan Angela Merkel ve partisi Hristiyan Demokrat CDU oldu. Sosyal demokrat SPD ise büyük hüsrana uğradı.

  SEÇİME KATILIM ORANI YÜZDE 66

  Seçime katılım oranı yüzde 66 olarak tespit edilirken, CDU oyunu yüzde 8 oranında artırarak yüzde 34,2'yi yakaladı. Şimdiye dek hükümette olan SPD ise yüzde 8 oy kaybına uğrayarak yüzde 30,6 ile ikinci parti konumuna düştü.

  CEM ÖZDEMİR'İN PARTİSİ GERİLEDİ

  Eşbaşkanlığını Cem Özdemir’in yaptığı Yeşiller de yüzde 11,3’den yüzde 6’ya geriledi.

  Vestfalya daki seçimlerde gülen taraf Merkel oldu #2

  TÜRK SEÇMENİN DESTEĞİNİ KAYBETTİ

  Alman siyasetini en iyi bilen isimlerden biri olan AK Partili Mustafa Yeneroğlu ise Yeşiller Partisi'nin oy kaybının Türkiye açısından değerlendirdi. Buna göre Yeşiller Partisi'ne Türklerin desteği giderek azalıyor.

  Vestfalya daki seçimlerde gülen taraf Merkel oldu #3

  Vestfalya daki seçimlerde gülen taraf Merkel oldu #4

  AŞIRI SAĞCI AFD YÜKSELDİ

  Liberal FDP yüzde 12 oranla eyalet meclisine girerken, sağ popülist İslam ve göçmen karşıtı Almanya için Alternatif AfD de ilk kez katıldığı eyalet seçiminde yüzde 7,8 oy oranı ile meclise girmeyi başardı. Böylece AfD 2014’den bu yana yapılan tüm eyalet seçimlerinde yüzde 5 barajını rahatlıkla aşarak, toplam 13 kez meclislerde temsil hakkı kazanmış oldu.

  "ALMAN EKONOMİSİ İÇİN CİDDİ BİR YÜK"

  Yeneroğlu, aşırı sağcı AfD'nin yükselişe geçmesinin Alman ekonomisi için olumusuz bir durum yaratacağını belirtti.

  Vestfalya daki seçimlerde gülen taraf Merkel oldu #5

  KRAFT İSTİFA ETTİ

  Şimdiye dek eyalet başbakanı olan Hannelore Kraft, seçim sonucunun netleşmesinin hemen ardından hezimetin sorumluluğunu üstlenerek, tüm görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.

  SOSYAL DEMOKRAT-YEŞİLLER KOALİSYONU HAYAL OLDU

  Sosyal Demokratlar'ın ve Yeşiller'in büyük oy kaybına uğraması sonrasında eyalette yeniden bir Sosyal Demokrat Parti-Yeşiller Partisi koalisyonun kurulması mümkün görünmüyor.

  Siyasal gözlemciler federal düzeyde olduğu gibi eyalet düzeyinde de Hristiyan Demokrat Birlik CDU liderliğinde ve Sosyal Demokrat Parti’nin katılımıyla büyük koalisyon kurma ihtimalinin güçlü olduğuna işaret ediyorlar.

  Eyaletteki 13 milyon seçmen Almanya’daki toplam seçmenlerin yüzde 20’sine tekabül ediyor. O yüzden Kuzey Ren Vestfalya’daki seçim bu yıl 24 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi son sınav olarak değerlendiriliyor.

  Vestfalya daki seçimlerde gülen taraf Merkel oldu #6

  SCHULZ İÇİN HEZİMET

  Sonuçlar arka arkaya üçüncü kez seçim kaybeden SPD lideri ve başbakan adayı Martin Schulz açısından tam anlamıyla bir hezimet olarak yorumlanıyor.

  Vestfalya daki seçimlerde gülen taraf Merkel oldu #7

  Yılın ilk eyalet seçimleri Saarland ve Schleswig-Holstein’de SPD büyük kayba uğrarken, iktidardaki koalisyon hükümetinin büyük ortağı CDU ve dolayısıyla Başbakan Merkel bugün olduğu gibi seçimlerden birinci parti olarak çıkabildi. Yine de SPD’li Schulz, federal meclis seçimlerine atfen, mücadeleye devam edecekleri mesajını vererek, 24 Eylül’de sonucu başka konuların belirleyeceğini ve Merkel’i yeneceğini öne sürdü.

  MERKEL'E DESTEK ARTIYOR

  Ancak yapılan tüm anketler Avrupa Parlamentosu'nun eski başkanı Martin Schulz'u başbakan adayı yapan SPD’ye Almanya çapında da desteğin eridiğini, buna karşın Hıristiyan Birlik partilerine ve Merkel’e desteğin artığını gösteriyor.

  Vestfalya daki seçimlerde gülen taraf Merkel oldu #8


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir