Petrol
110.92
-1.36%
Euro
17.4052
0.10%
Dolar
16.6909
0.32%
Altın
975.48
0.26%
Borsa
2414
0.52%
Bitcoin
317.544
-6.01%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Vladimir Putin: Türkiye kendini küçük düşürdü

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus bombardıman uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye’nin takındığı tutumun 'küçük düşürücü' olduğunu söyledi
  • Ajanslar
  • 12.01.2016 - 10:27
  Vladimir Putin: Türkiye kendini küçük düşürdü

  Vladimir Putin: Türkiye kendini küçük düşürdü #1

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Alman Bild gazetesine verdiği röportajın, Türkiye ve Suriye ile yaşanan krize ilişkin bölümü yayınlandı.

  TÜRKİYE NATO'YA KOŞTU

  Türkiye'nin kendi hava sahasını ihlal etmeyen bir Rus uçağını düşürmesini 'savaş suçu' olarak tanımlayan Putin, şunları söyledi: "Teröristleri hedef alan bombardıman uçağımızı düşürerek gerçekleştirdikleri savaş suçu için bize bir açıklama yapmayı denemek yerine Türk hükümeti kendisini koruması için NATO karargahına koştu. Bu, hem çok garip hem de Türkiye için küçük düşürücü."

  "TÜRKİYE'NİN DÜNYANIN HERHANGİ BİR YERİNDE ÇIKARI VARSA BUNU NATO MU KORUYACAK?"

  Bu davranışın Türkiye'nin NATO üyesi olmasıyla da açıklamayacağını söyleyen Putin, "Zira kimse Türkiye'ye saldırmıyor. Türkiye'nin dünyanın herhangi bir yerinde, yakınındaki ülkelerde belirli çıkarları varsa, bu, NATO'nun tüm bu çıkarları koruyacağı anlamına mı geliyor?" ifadelerini kullandı.

  Bununla birlikte Türkiye'nin uçağı düşürmesi nedeniyle gerçek anlamda bir çatışma yaşanmamasını umduğunu da belirten Putin, Rusya'nın bir tehdit karşısında güvenlik çıkarlarını mümkün olan her yöntemle koruyacağını herkesin anlaması gerektiğini de vurguladı.

  "SURİYE'DE HEM ESAD'I HEM MUHALİF GRUPLARI DESTEKLİYORUZ"

  Putin, Rusya'nın Suriye'deki terörist gruplara yönelik hava operasyonları hakkındaki sorulara da yanıt verdi.

  Rusya'nın bu operasyonlarda hem Suriye ordusunu hem de muhalif grupları desteklediğinin altını çizen Putin, "Hem Esad'ın ordusunu hem de silahlı muhalif grupları destekliyoruz. Bu gruplardan bazıları bunu açıkça söylüyor, kimileri ise sessiz kalmayı tercih ediyor. Ancak böyle bir desteğimiz var" diye konuştu.

  SİVİLLERİ YA DA MUHALİFLERİ VURDUĞUMUZ DOĞRU DEĞİL

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus hava güçlerinin Suriye'de muhalifleri ve sivil tesisleri hedef aldığına dair iddiaları ise kesin bir dille reddetti. "Bu konuda yalan söylüyorlar" diyen Putin, şöyle devam etti:

  "Bu tezlerine dayanak olarak gösterdikleri video görüntüleri, pilotlarımızın teröristlere yönelik hava saldırıları gerçekleştirmeye başlamasından önce ortaya çıkmıştı. Bunlar doğrulanmış veriler. Ancak bizi eleştirenler bunları görmemeye çalışıyor."

  SNOWDEN'A SIĞINMA HAKKI VERDİYSEK ESAD'A DA VEREBİLİRİZ

  Diğer taraftan Putin, gerekli olması hâlinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a sığınma hakkı verebileceklerini söyledi: "(Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) izleme ve dinleme faaliyetlerini ifşa eden eski istihbarat görevlisi) Edward Snowden'a sığınma hakkı verdik. Bu, Esad'a sığınma hakkı vermekten daha zor bir işti. Ancak öncelikle Suriye halkına fikrini söyleme hakkı vermek gerek. İnanın bu demokratik bir biçimde yapılırsa belki de Esad'ın hiçbir yere gitmesi gerekmeyecek. Devlet Başkanı olup olmamasının da önemi yok."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir