Euro
10.3811
1.11%
Dolar
8.5571
1.04%
Altın
509.89
0.33%
Borsa
1.443
-0.8%
Bitcoin
343.012
2.15%
19ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 19 C

  Yandex, Türkiye ve İsrail'deki askeri gizli tesisleri ifşa etti

  Rus arama motorunun harita servisinin, buzlama tekniği ile Türkiye ve İsrail'deki bir dizi askeri tesisin yerini ifşa ettiği belirtildi.
  • Haber Merkezi
  • 12.12.2018 - 11:19
  • Güncelleme : 12.12.2018 - 11:19
  Yandex, Türkiye ve İsrail'deki askeri gizli tesisleri ifşa etti

  Bilimsel araştırma şirketi Amerikan Bilimciler Federasyonu'ndan Matt Korda, Yandex'in harita servisinin, Türkiye ve İsrail'deki 300'den fazla askeri tesisin yerini, buzlayarak ifşa ettiğini söyledi.

  ASKERİ İŞLEVİ OLDUĞU ANLAMINA GELİR

  Haritalarda buzlanarak gösterilen bu tesislerden birçoğunun bilinen yerler olduğunu belirten Korda, buzlanarak gösterilmelerinin ise bu yerlerin askeri bir işlevinin olduğu anlamına geldiğini kaydetti.

  Yandex, Türkiye ve İsrail deki askeri gizli tesisleri ifşa etti #1

  NATO MÜTTEFİK KARA KOMUTANLIĞI DA BULUNUYOR

  Ayrıca Yandex.Haritalar'da buzlanarak verilen bu yerleri, Google'ın harita servisinin verdiği görüntülerle karşılaştırdığını söyleyen Korda, hava üsleri ve sığınakların da aralarında olduğu birçok tesisi belirleyebildiğini belirtti. Bu tesisler arasında İsrailli istihbaratçıların Tel Aviv'deki bir üssü ile İzmir'deki NATO Müttefik Kara Komutanlığı ve İncirlik Üssü de bulunuyor.

  Yandex, Türkiye ve İsrail deki askeri gizli tesisleri ifşa etti #2

  BUZLANMIŞ RUS ASKERİ TESİSİ YOK

  Diğer taraftan Yandex'te bu tesislerin Türk askeri yetkililerin isteği üzerine buzlanarak verilmiş olabileceğini belirten Korda, askeri tesislerin yerlerinin bu biçimde gizlenmesinin pek iyi bir fikir olduğunu düşünmediğini, çünkü bunun tesislerin daha çok ilgi çekmesine sebep olduğunu söyledi. Araştırmacı Korda, Yandex'in haritalar servisinin verdiği görüntülerde bu derece buzlanmış bir Rus askeri tesisi bulamadığını da ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir