Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
564.626
7.14%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C
  Yeni Zelanda Başbakanı'ndan saldırı sonrası ilk açıklama

  Yeni Zelanda Başbakanı'ndan saldırı sonrası ilk açıklama

  Başbakan Ardern, 49 kişinin hayatını kaybettiği katliamı "terörist saldırısı" olarak nitelendirdi.
  • İHA
  • 15.03.2019 - 09:54
  • Güncelleme : 15.03.2019 - 09:54

  Yeni Zelanda'nın ChristChurch kentindeki iki camide yaklaşık 200 kişi, cuma namazı kılarken bir kişi tarafından silahlı saldırıya uğradı.

  Bu saldırı sonrasında ise 49 kişi hayatını kaybetti.

  Yeni Zelanda Başbakanı ndan saldırı sonrası ilk açıklama #1

  BAŞBAKAN  SALDIRGANI 'AŞIRI SAĞCI TERÖRİST' OLARAK NİTELENDİRDİ

  Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, bu saldırıyı gerçekleştiren kişilerden 4'ünün yakalandığını açıkladı. Ardern bu saldırıyı gerçekleştiren bir kişinin Avustralya vatandaşı olduğunu belirterek bu kişiyi "aşırı sağcı terörist" olarak tanımladı.

  Cami saldırganının yakalanma anı VİDEO

  "BU TARZ İDEOLOJİLERİN YERİ DEĞİL BURASI"

  Saldırı sonrasında basının karşısına çıkarak açıklama yapan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, "Saldırıda 40 kişi hayatını kaybetti. Tarihte benzeri görülmemiş bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bu tarz ideolojilerin yeri değil burası. Yeni Zelanda’nın profili bu olay sonrasında hiçbir zaman değişmeyecektir." dedi.

  Yeni Zelanda'da iki camiye saldırı düzenlendi- FOTO GALERİ

  "FAİLLERİ LANETLİYORUM"

  Ardern, biri kadın 4 kişinin de yakalandığını belirterek, "Yeni Zelanda barışçıl bir toplum. Bu saldırı, millet olarak kimliğimizi yansıtmamaktadır. Birçok Yeni Zelandalı, bu olay sonrası şoka uğradı. Kesinlikle kimliğimizi yansıtmayan bir olaydır. Acil durum ilan edilmiş durumda. Failleri şiddetle kınıyor, lanetliyorum.” dedi.

  Yeni Zelanda Başbakanı ndan saldırı sonrası ilk açıklama #2

  YENİ ZELANDA'NIN EN KARANLIK GÜNÜ

  Ayrıca Yeni Zelanda Başbakanı, saldırıya ilişkin üç kişinin gözaltına alındığını açıklayarak, "Yeni Zelanda'nın en karanlık günü." dedi.

  Cami saldırganının yakalanma anı VİDEO

  "BENİ DEHŞETE DÜŞÜRDÜ"

  Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Yeni Zelanda'nın Güney Adası'ndaki Christchurch kentindeki iki camiye cuma namazı esnasında yapılan saldırı karşısında "dehşete" düştüğünü açıkladı. Morrison, resmi twitter üzerinden hesabından Yeni Zelanda'daki camilere yapılan saldırıyla ilgili açıklamada bulundu.

  Morrison paylaşımında, "Yeni Zelanda Christchurch'teki ciddi silahlı saldırı haberleri beni dehşete düşürdü. Durum hala gelişiyor ama düşüncelerimiz ve dualarımız Kivi (Yeni Zelandalılara verilen ad) kuzenlerimizle birlikte." ifadelerini kullandı.

  Yeni Zelanda Başbakanı ndan saldırı sonrası ilk açıklama #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir